web
analytics
Pazar , 19 Kasım 2017
Ana Sayfa / Kadın Sağlığı / Vajinal akıntı nasıl geçer?

Vajinal akıntı nasıl geçer?

Vajinal akıntı kadınların doktora gitmesindeki nedenlerin başında gelen kişisel ve cinsel hayatı etkileyen bir sorundur. Hayatınız her döneminde karşılaşacağınız vajinal akıntı, en sık üreme çağındaki kadınlarda daha sık görülür.

Sponsorlu Bağlantılar...

Nemli bir yapıya sahip olan vajinanın duvarlarındaki ve içinde bulunan rahim ağzındaki bezelerden salgılanan sıvılardan dolayı bu akıntılar oluşur.

Vajinal akıntının tedavisi için önce akıntının cinsi ve türü tespit edilmelidir. Akıntıdan çubukla örnek alınarak kültür yapılır ve ya akıntının, kokusundan renginden ve görüntüsünden bakılarak tedavi başlanabilir.

vajinal-akinti-nasil-gecer

Akıntı türleri;

Beyaz peynirimsi, süt kesiği gibi olan akıntılar kaşıntıyla eşlik eden akıntılardır. Bunlar genellikle vajinal mantar denen akıntı türleridir. Bu akıntının tedavi şekli mantarlara karşı fitil, haplar veya kremler kullanılır.

Sarı yoğunlukta, yeşil, pis kokulu akıntılar ise bakteriyel türden akıntılardır. Bunların tedavi yöntemi de bakterilere karşı antibiyotikler ve vajinal fitil kullanılır. Krem kaşıntı varsa kullanılır. Ancak bakirelerdevajinal ovüller yerine ağızdan tabletlerle tedavi yapılır.

En çok görülen akıntı türlerinden biri fizyolojik akıntıdır. Doktor tarafından fizyolojik akıntı teşhisi konulan ve akıntısı yoğun olan kadınların günlük ped kullanmaları temizlik açısından sağlıklı olacaktır. Akıntıyı azaltacak tıbbi bir yol yok. Vajina içini temizlemek için bazı yollar deneyebilirsiniz. Bunlar geçici çözümlerdir. Fizyolojik akıntı teşhisi konulduysa eğer ne yaparsanız yapın akıntınız devam edecektir.

İlginizi Çekebilir

Vajinada mantar enfeksiyonunun sebepleri

Vajinada mantar enfeksiyonu,kadınlarda sıklıkla görülen ve tekrarlanan jinekolojik problemlerden biridir. Genelde kadınların % 70’inde hayatları …

2 Yorum

  1. Akıntım sarı ve koku var nasıl gidebilir hamile kalkamiyorum

    Bu mesaj Hamilelik Ayları Android Uygulaması ile gönderilmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir