web
analytics
Pazar , 19 Kasım 2017
Ana Sayfa / Kadın Sağlığı / Vajinada mantar enfeksiyonunun sebepleri

Vajinada mantar enfeksiyonunun sebepleri

Vajinada mantar enfeksiyonu,kadınlarda sıklıkla görülen ve tekrarlanan jinekolojik problemlerden biridir. Genelde kadınların % 70’inde hayatları boyunca bir kez görülür. Vajinada mantar enfeksiyonu kaşıntı, yanma, ağrı, akıntı, koku şikâyetlerine sebep olur. İlişki esnasında acı hissedebilir ve idrar yaparken yanmaya sebep olur.

Sponsorlu Bağlantılar...

Kadınların vücut direnci düştüğünde vajinal floralarda bulunan mantar hücreleri çeşitli nedenlerle çoğalır ve aktif hale gelir. Vakaların çoğu Candidaalbicans denen mantardır. Bu enfeksiyon, gebelikle, ilaç kullanımıyla ( antibiyotik) ortaya çıkabilir.
Mantar enfeksiyonuna neden olan sebepler; Diyabet, antibiyotik kullanımı, menopoz, stres, bağışıklık sisteminin zayıf olması gibi nedenler. Dar ve nemli giyseler kullanmaktan kaçının, ilişkiden sonra vajinal duş yapmayın, pedlerinizi sık sık değiştirin. Pamuklu çamaşırları kullanmaya özen gösterin.

vajinada-mantar-enfeksyonu

Vajinal muayene mantar tanısı için yeterli olacaktır. Doktorun vajinadaki mantar tabakalarını görmesi ve hastanın şikâyetleri nasıl bir yöntem izlenmesi gerektiği için önemli ayrıntılar verecektir. Bazen hiçbir şikâyet olmadan jinekolojik muayenede de mantar fark edilebilir. Şikâyet oluşturmayan mantarlar için hemen ilaç tedavisi yöntemiyle müdahale edilebilir. Kaşıntı için doktorunuz krem önere bilir. Mantar enfeksiyonuna neden olacak başka bir hastalığınız mevcutsa doktorunuz bu hastalığınızın kontrolü ile antibiyotik kullanımınızı keserek tedaviyi sonuçlandırabilir.

Hastaların çoğu tedavi yöntemiyle iyileşirken bir kısmında tekrarlanabilir. Bu durum enfeksiyon atağı olarak tanımlanabilir. Tekrarlanan mantarın tedavi süresi uzun ve zordur.

İlginizi Çekebilir

Menopoz yaşı kaçtır?

Ülkeler arası, genler ve beslenme şekillerine göre menopoz yaşı değişiklik göstermektedir. Ülkemizde menopoz yaşı ortalama …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir