web
analytics
Çarşamba , 22 Kasım 2017
Ana Sayfa / Kadın Sağlığı / Rahim kanseri belirtileri nelerdir

Rahim kanseri belirtileri nelerdir

Rahim kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türlerinden biridir. 60 ile 70 yaşları arasındaki kadınlarda daha sık görülür ve rahmin iç duvarını döşeyen dokulardan gelişir. Rahmin kas tabakasında tümörler oluşur. Yüzde 95’ten fazlası rahim kanserlerinde endometrium kanseridir ve daha az görüleni ise sarkomdur. Sarkom rahim kanserinin yüzde 5’inden daha azını oluşturur.

Sponsorlu Bağlantılar...

Menopoz sonrası görülen kanamalar en büyük belirtilerindendir. Menopoz öncesinde ise düzensiz adet kanamaları, alt karında kitle, kilo kaybı, sulu ve beyaz akıntılar belirtileri arasında yer almaktadır.

rahim-kanseri-belirtileri-nelerdir

Rahim kanseri risk faktörleri;

50 yaşından sonra menopoza girmek, diyabet, doğum yapmamış olmak, ilk adet kanamasını 12 yaşından önce görmek, kalın bağırsak kanseri, meme kanseri kanısı almış olmak, östrojen replasman tedavisi görmüş olmak risk faktörleri arasındadır.

Rahim kanserinde erken tanı çok önemlidir ve vajinadan gelen kanamanın hastayı uyarması erken teşhis için çok önemlidir. Kadınların yılda bir kez mutlaka kadın hastalıkları uzmanları tarafından muayene edilmelidirler.

Rahim kanserinin tedavisi cerrahidir. Eğer kanser başka bölgelere yayılmışsa ek tedavilere ihtiyaç vardır. Bu ek tedaviler;

Kemoterapi; Yayılmış olan kanser tedavisinde oldukça yararlı bir yöntemdir. İlaçlar ya damar yoluyla yada ağızla uygulanır.

Hormonal tedavi; Kanser hücrelerinin yavaşlaması için Progesteron gibi ilaçlar kullanılır.

Radyoterapi tedavisi; Kanser hücrelerini öldürmek için kullanılan etkili bir yöntemdir. Radyasyonun yan etkileri olabilir. İshal, idrar yapma zorluğu, ciltte değişiklikler, menopoz, cinsel ilişki sırasında vajinada ağrı gibi.

İlginizi Çekebilir

Menopoz yaşı kaçtır?

Ülkeler arası, genler ve beslenme şekillerine göre menopoz yaşı değişiklik göstermektedir. Ülkemizde menopoz yaşı ortalama …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir