web
analytics
Çarşamba , 22 Kasım 2017
Ana Sayfa / Kadın Sağlığı / Rahim ağzında yara nedenleri

Rahim ağzında yara nedenleri

Günümüzde sıklıkla duyduğumuz rahim ağzı yara ve rahim ağzında yara terimleri genel bir ifade olarak kullanılmakla birlikte rahim ağzının normalden farklı göründüğünü ifade eder. Rahim ağzında farklı görüntülerin oluşmasına sebep olarak patolojilerden en sık çıkan sonuç servikal ektropiyon’dur.

Sponsorlu Bağlantılar...

Normalde rahim ağzının dış ve iç tarafı farklı hücrelerle kaplıdır. Bu hücreler, dış tarafı yassı epitel iç tarafı ise silindir epitel ile örtülü olmaktadır. İç taraf kırmızı dış taraf ise açık pembe renktedir. İki bölge arasında belirgin bir uzaklık vardır. Çeşitli nedenlerden dolayı içeride bulunan hücre tabakası dışarı doğru ilerlemesiyle kırmızı alan dışarıya doğru çıkar ve rahim ağzının dışını kaplar. Bu durumda muayenelerde belirgin bir şekilde görülür. Gerçekleşen bu oluşuma da servikal erozyon denir.

Herhangi bir şikayetle ortaya çıkmaz, muayenede fark edilir. Enfeksiyon yoksa eğer sulu bir akıntı olur, enfeksiyon varsa yeşil ve kötü kokulu akıntı olur. İlişki sonrası az lekelenme ve adet sonrası hafif lekelenmeler görülür.

rahim-agzindaki-yara-nedenleri

Rahim ağzı yara nedenleri;

  • Vajinal enfeksiyonlar neden olabilir
  • Doğum kontrol hapı kullananlarda görülebilir
  • Gebelikte ve genç kızlarda görülmesi normaldir
  • Prezervatifin travmatize edici etkisine bağlı gelişebilir
  • Bazen de hiçbir neden olmaz

Mutlaka tedavi olunması gereken bir durum değildir. Böyle bir yara görüldüğünde ilk önce smear testi yapılmalıdır. Rahim ağzı yaraları kendiliğinde iyileşip eski haline döner. Yakma veya dondurma gibi tedaviler her zaman uygun değildir. Kendiliğinden iyileşmiyorsa yakma tedavisi uygulanır.

İlginizi Çekebilir

Menopoz yaşı kaçtır?

Ülkeler arası, genler ve beslenme şekillerine göre menopoz yaşı değişiklik göstermektedir. Ülkemizde menopoz yaşı ortalama …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir