web
analytics
Çarşamba , 22 Kasım 2017
Ana Sayfa / Kadın Sağlığı / Normal adet düzeni nasıl olur?

Normal adet düzeni nasıl olur?

21 ile 35 gün arası bir âdetin başlangıcından diğer adetin başlangıcına kadar olan süredir. Normal adet kanaması 2 ile 7 gün arasında olmasıdır. Bir adet kanamasında ortalama kan kaybı 35 – 40 ML civarındadır. 80 ML üzerinde olan adet kanamaları fazla kanama olarak değerlendirilir.

Sponsorlu Bağlantılar...

Normal düzenden uzun olan veya daha kısa olan ya da seyrek olan kanamalar adet düzensizliği olarak belirtilir. Adet kanamalarının birçok sebebi vardır.

Adet kanamalarının sebepleri;

Polimenore: Normal adet düzeninden daha sık adet görme
Oligomenore: Normal adet düzeninden daha seyrek adet görmek

Metroraji: Bir adetten diğer adet dönemine kadar olan sürenin düzensiz olması
Menoraji: Adetlerin normal olması ama fazla miktarda olması

Gecikmeler: Korunma yöntemi kullanmayan ve aktif cinsel hayatı olan kadınlarda görülen adet gecikmelerinin sebebi gebeliktir. Düzenli bir kadında adet gecikmeleri mevsimsel, strese bağlı etkenler, mekân değişiklikleri olabilir.

adet-duzeni

Âdetin az olması: Yaşla birlikte adette azalmalar görülebilir. Doğum kontrol hapları da adet kanamalarını azaltabilir. Sorunlu kürtajlar sonrası rahim iç tabakasında meydana gelen yapışıklıklar az adet kanamasına ileri derecedeki yapışıklıklar hiç adet kanamasının olmamasına sebep olabilir.

Âdetin fazla olması: Yumurtlama olmadan meydana gelen siklustan kaynaklanıyor olabilir. Spiral kullanımı, üç aylık veya aylık kullanımlar âdetin fazla olmasını sağlayabilir. Gebeliğin düşük olması ve bunun fark edilmesinden kaynaklanan kanamalar adet kanaması zannedilebilir.

Fazla kanamalar durumunda vücudun kanamayı durdurma mekanizmasından kaynaklanan bozukluklarda düşünülmeli. Ergenlik döneminde görülür ve mutlaka araştırılmalı doktora gidilmeli. Adet düzensizliğinin sebebine göre tedavi yöntemine gidilir. Tedavi yöntemi genelde ilaç tedavisidir. Nadiren de olsa ameliyat da gerekebilir.

İlginizi Çekebilir

Menopoz yaşı kaçtır?

Ülkeler arası, genler ve beslenme şekillerine göre menopoz yaşı değişiklik göstermektedir. Ülkemizde menopoz yaşı ortalama …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir