web
analytics
Pazar , 19 Kasım 2017
Ana Sayfa / Kadın Sağlığı / Naboth kisti nedir? (Rahim ağzı kisti)

Naboth kisti nedir? (Rahim ağzı kisti)

Görülmeyecek kadar küçük, salgı bezlerinin tıkanmasından dolayı biriken ve rahim ağzı dokusunda bulunan içi sıvı dolu yapıya naboth kist denir. Boyutları 2 mm ile 10 mm arasında değişen bu kistlerin içi mukus salgısı ile doludur.

Sponsorlu Bağlantılar...

Naboth kisti rahim ağzında birden fazla bulunur. Naboth kisleri çok küçük olduğu için muayene sırasında gözükmez bazen tesadüfen ultrason sırasında fark edilebilir. Doğum yapmış kadınlarda ve üreme çağındaki kişilerde daha çok görülür.

naboth-kisti-nedir

Naboth kisti olanlar bir şikayet üzerine doktora gitmezler. Bu kistler tesadüfen fark edilir ve kadınlar görülen normal bir oluşumdur. Naboth kistleri bir hastalık ve bir hastalığın belirtisi değildir. Büyümezler, kansere dönüşmezler. Kist adı altında olduğu için hastalar telaşlanırlar. Bu kisti yumurtalık kisti ile karıştıran hastalar tedavi yöntemini merak ederler ancak herhangi bir tedavisi yoktur.

Zararsız bir durum olmasına rağmen her kadının yılda bir kez de olsa smear testi kontrollerini yaptırmalı ve jinekolojik muayenesini tamamlamalıdır.

İlginizi Çekebilir

Menopoz yaşı kaçtır?

Ülkeler arası, genler ve beslenme şekillerine göre menopoz yaşı değişiklik göstermektedir. Ülkemizde menopoz yaşı ortalama …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir