web
analytics
Çarşamba , 22 Kasım 2017
Ana Sayfa / Kadın Sağlığı / Miyom gebeliği etkiler mi?

Miyom gebeliği etkiler mi?

Küçük miyomlar gebeliği pek fazla etkilemez. Gebeliklerin yüzde 5’inin rahminde miyom vardır. Miyom büyük olduğunda o zaman sorunlar başlar. Bu miyom düşüğe, erken doğuma, erken gebelik kanamalarına, erken membranrüptürüne sebep olabilir. Miyomlar gebeliğin ilk 10 haftasında yüzde 30 oranında büyür.

Sponsorlu Bağlantılar...

miyom-gebeligi-engeller-mi

Bazıları ise gebeliğin ikinci ve üçüncü trimesterinde büyüyebilir. Bu büyüme ağrı ve lokalize hassasiyete neden olabilir. Erken doğumu da başlatma etkisi vardır. Ağrı kesiciler ve istirahat ağrıyı her an durdurmaya bilir. Doktorunuzun kontrolünde olmayı ihmal etmeyin.

Miyom, doğum esnasında leiomyomlaruterin tembelliğe, fetüsün pozisyon bozukluğuna neden olabilir. Büyük miyomlar sezaryen gerektirebilir. Sezaryen sırasında miyomun büyüklüğü ve yeri uygunsa alınabilir. Ancak bazı miyomlar gebelikte rahimin fazla kanlanmasında dolayı aşırı kanamaya da sebep olabilir. Bu nedenle her zaman miyomların alınması tercih edilmeyebilir.

İlginizi Çekebilir

Menopoz yaşı kaçtır?

Ülkeler arası, genler ve beslenme şekillerine göre menopoz yaşı değişiklik göstermektedir. Ülkemizde menopoz yaşı ortalama …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir