web
analytics
Pazar , 19 Kasım 2017
Ana Sayfa / Kadın Sağlığı / Menopoz yaşı kaçtır?

Menopoz yaşı kaçtır?

Ülkeler arası, genler ve beslenme şekillerine göre menopoz yaşı değişiklik göstermektedir. Ülkemizde menopoz yaşı ortalama 45- 47 olarak gösterilmekte ve diğer ülkelerde ortalama 51 olarak bilinmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar...

Şimdiki yıllarda genç kızların adet görme yaşı daha erken olduğundan menopoza girmede daha erken görülmekte. Önceki yüzyıllara bakıldığında kadınlar geç adet görüp erken menopoza giriyorlar. 40 yaşından önce girilen menopoza erken menopoz denilmektedir. Emzirme, doğum kontrol hapları ve son gebelik yaşı menopozu etkilemez.

Menopoz yaşını değiştirmek mümkün değildir. Çünkü her doğan kız çocuğunun genetik kodları ile menopoz yaşı belirlenmiştir. Ancak sigara, alkol kullanımı yumurtlama hücrelerini öldürdüğü için menopoz yaşını öne çekebilir.

menopoz-yasi-kactir

Menopozun başlama yaşını etkileyen faktörler neler;

Araştırmalar sonucunda sosyoekonomik düzeyi düşük olan kadınlar daha erken menopoza giriyor.
Eğitim düzeyi düşük ve çalışmayan kadınlar erken menopoza giriyor
Araştırmalar sonucunda erken adet görenler erken menopoza girdiği gösterirken diğer bir araştırmada bunun tam tersi olduğu yönünde. Bu yüzden kesin bir tespite varılamamıştır.
Zayıf olan kadınların daha erken menopoza girdiği görülmüştür.
Seyrek adet görenlerin daha geç sık adet görenlerin daha erken menopoza girdiği gözlemlenmiştir.
Kadınların menopoza girmesi aile yapısına da bağlıdır. Yani annesinin, teyzesinin ve kız kardeşinin menopoz yaşıyla eş değerli olabilir.
Beslenme menopozu etkileyen etkenler arasındadır.
Yüksek yerlerde yaşayanlar menopoza daha erken girebilir.

İlginizi Çekebilir

Vajinada mantar enfeksiyonunun sebepleri

Vajinada mantar enfeksiyonu,kadınlarda sıklıkla görülen ve tekrarlanan jinekolojik problemlerden biridir. Genelde kadınların % 70’inde hayatları …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir