web
analytics
Çarşamba , 17 Ocak 2018
Ana Sayfa / Kadın Sağlığı / Jinekolojik muayene nedir? Nasıl yapılır?

Jinekolojik muayene nedir? Nasıl yapılır?

Jinekolojik muayene her kadının yılda bir kez hiç bir rahatsızlığı olmasa bile yaptırması gereken bir muayenedir. Yılda bir kez yaptırılması bazı hastalıklara erken tanı konulmasını sağlaması açısından faydalıdır. Smear testi rahim ağzı kanserini önlemek amaçlı muayene esnasında yapılmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar...

Daha önce hiç jinekolojik muayene yaptırmayan kadınlar ilk başlarda çekinebilirler. Ancak bu çekinilecek bir konu değildir. En fazla 3 dakika sürecek kısa bir muayenedir. Jinekolojik muayene başlamadan önce doktor hastanın hikâyesini dinler. Yani yaşı, medeni durumu, varsa geçirdiği hamilelik düşük, ameliyat, adet düzeni, adet süresi, kadın hastalıkları dışında başka hastalığı var mı, sigara alkol kullanım oranı gibi detaylı sorular sorar.

Hasta ve doktor arasında geçen bütün konuşmalar üçüncü bir kişiye aktarılmaz. Hasta istemediği takdirde yanında kimse olmaz. Hasta doktora net ve doğru bilgiler vermelidir ki tedavinin planlanmasında doğru yol alınabilsin.

Jinekolojik muayene adet dışındaki zamanlarda yapılır. Adetliyken rahim ağzı net görülmez. Bu nedenle de smear testide yapılamaz. Mümkün olduğunca adet dönemi dışındaki zamanlarda jinekolojik muayenenizi yaptırınız.

Hasta ile doktor arasında gerekli konuşma yapıldıktan sonra jinekolojik muayene masasında muayene yapılır. Hasta belden aşağısını soyar üzerine örtü alarak ve iki bacağını açarak masaya uzanır. Spekulum muayenesi yapılır. Spekulum denilen alet plastik veya metaldir. Vajina içerisini ve rahim ağzına bakılır. Hasta bu esnada rahat olursa hiç bir acı hissetmez.

Spekulum muayeneden sonra elle muayene yapılır. Rahim, yumurtalık etrafındaki patolojilerin elle kontrol edilmesi gerekir. Çünkü kist myom gibi yapılar ancak elle hissedilir. Bakire hastalarda elle muayene yapılamaz. Tek parmak makattan içeriye yerleştirilerek rektal muayene yapılır.

Muayene sonrasında birde ultrasonla muayene edilir. Ultrasonla muayene karından veya vajinal yoldan yapılır. Karından yapılan muayenelerde hastanın mutlaka sıkışık olması gerekir vajinal yoldan yapılan muayenelerde ise hastanın idrarını yapması istenir. Bakire hastalarda vajinal yoldan muayene yapılmaz sadece karından muayene yapılır.

İlginizi Çekebilir

Vajinada mantar enfeksiyonunun sebepleri

Vajinada mantar enfeksiyonu,kadınlarda sıklıkla görülen ve tekrarlanan jinekolojik problemlerden biridir. Genelde kadınların % 70’inde hayatları …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir