web
analytics
Pazar , 19 Kasım 2017
Ana Sayfa / Kadın Sağlığı / Jinekolojik muayene nasıl yapılır?

Jinekolojik muayene nasıl yapılır?

Herhangi bir rahatsızlık olmasa bile yılda bir kere her kadının yaptırması gereken muayenedir. Düzenli olarak yapılan bu muayene sayesinde erken teşhis konularak bazı hastalıklardan korunma oranın da önem taşır. Jinekolojik muayene kadın hastalıkları şikâyetleriyle veya gebelikle ilgili hastalarda kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından yapılır.

Sponsorlu Bağlantılar...

Jinekolojik muayene 1 veya 2 dakika süren bir muayenedir. Daha önce hiç jinekolojik muayene olmayanlar da çekinme korkma olabilir. Ancak korkulacak bir durum söz konusu değildir.

Jinekolojik muayene adet zamanında ve adet bitmişken yada başlamamışken yapılır. Adetliyken yapılmamasının nedeni kanamadan dolayı rahim ağzının net görülemeyeceğinden kaynaklıdır. Her kontrolde olduğu gibi doktor hasta hakkındaki bütün bilgileri alır. Daha önce düşük yaptıysanız, adet sürenizi, doğumlar ve ameliyatlar gibi bütün bilgileri öğrenir. Unutmayın ki bu konuşmaların tamamı doktorunuzla sizin aranızda kalır. Bu nedenle doktorunuzun sorduğu bütün sorulara doğru ve net cevap vermenizde fayda vardır.

jinekolojik-muayene-nasil-yapilir

Görüşmeler tamamlandıktan sonra jinekolojik muayene masasında ilk muayene yapılır. Hasta belden aşağısı tamamen soyunmuş halde masaya yatar ve üstü örtülü bir şekilde bekler. İlk önce doktor tarafından karın bölgesinde her hangi bir ameliyat izi var mı diye gözlem yapılır. Sonrasında ise spekulum muayene yapılır. Spekulum denilen bu adet metal veya plastik olabilir. Hasta kendini gevşek ve rahat bırakırsa hiçbir acı hissetmez. Bu aletle vajina içindeki akıntı gözlemlenir. Bakire hastalarda spekulum muayenesi kesinlikle yapılamaz.

Spekulumdan sonra elle muayene yapılır. Rahim ve yumurtalık etrafındaki patolojileri elle değerlendirmek için doktorunuz myom veya kist benzeri yapıları elle daha rahat hissedebileceğinden kaynaklıdır. Bakire hastalarda vajinal yolla elle muayene de yapılamayacağı için rektal muayene yapılır.

İlginizi Çekebilir

Menopoz yaşı kaçtır?

Ülkeler arası, genler ve beslenme şekillerine göre menopoz yaşı değişiklik göstermektedir. Ülkemizde menopoz yaşı ortalama …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir