web
analytics
Pazar , 19 Kasım 2017
Ana Sayfa / Kadın Sağlığı / Birlikte yaşayan kadınların aynı gün adet olması

Birlikte yaşayan kadınların aynı gün adet olması

Genç kızlar ve kadınlar arasında oldukça merak edilen ve gerçekliği var mı tamamen tesadüfe mi dayalı olduğu araştırılan bir konu, birlikte yaşayan kadınların aynı günlerde adet görmesi. Gerçekten aynı evde kalmak kadınlarda eş zamanlı adet olmayı tetikler mi?

Sponsorlu Bağlantılar...

1971 yılında Martha McClintock tarif edilmiş olan Menstrual senkronizasyonu aynı yurtta kalan kızların aynı günlerde adet olması sonucu sosyal etkileşim sayesinde bu senkronizeyi yakalamış olduklarını iddia etmiştir. Bu etkileşimi Martha McClintock ortaya atmış ve kendi ismini vermiş.

1998 yıllarında yapılan araştırmalar bu iddiayı destekler biçimde ortaya konulmuş. Yapılan çalışmaların sonucunda kadınların feromon maddeyi algılayarak etkilendikleri ve adet zamanlarının değişebileceği ortaya konulmuş.

kadinlarin-ayni-gun- adet-olmasi

Dişi hayvanlar üzerinde yapılan araştırma de birlikte yaşayan hayvanların eş zamanlı adet olmadığı gözlenmiştir. Lezbiyen çiftler de yapılan araştırmada da senkronizasyon olduğu iddia edilmiştir.

Bu zamana kadar yapılan araştırmalarda net bir durum ortaya konulmamıştır. Aynı evde yaşayan kadınların adet uzunluklarına göre çakışmaları denk gelme olasılıkları yüksek. Sonuç olarak bu etkileşim şehir efsanesi olduğu düşünülüyor.

İlginizi Çekebilir

Menopoz yaşı kaçtır?

Ülkeler arası, genler ve beslenme şekillerine göre menopoz yaşı değişiklik göstermektedir. Ülkemizde menopoz yaşı ortalama …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir