web
analytics
Çarşamba , 22 Kasım 2017
Ana Sayfa / Kadın Sağlığı / Adet nasıl geciktirilir?

Adet nasıl geciktirilir?

Üreme çağında olan kadınlar düzenli bir şekilde adetlerini görürler. Bu düzenli görülen adetlerde hormonların iyi çalıştığına işarettir. Bazı nedenlerden dolayı âdetinizi geciktirmek isteyebilirsiniz. Bunlar genelde tatil, spor, hacca gitmek ve iş gezileri gibi nedenlerden dolayı âdetini geciktirmek isteyen kadınların genel tercihi doğum kontrol haplarıdır.

Sponsorlu Bağlantılar...

Doğum kontrol hapları ve adet geciktirici haplar hormonların düzenini engelleyerek adet görmenizi erteleyebilir. Ancak bu ilaçlar herkes için uygun olmaya bilir ve doktor kontrolü dışında kullanıldığında zarar görmenize neden olabilir. Doğum kontrol haplarını ve adet geciktirici ilaçlarını doktorun ayarladığı şekilde kullanmadığınız da âdeti ertelemek yerine zamansız adet görebilirsiniz.

Doğum kontrol hapı kullanırken kutu bittiğinde hemen diğer kutuya geçerseniz adet görmezsiniz. Ve böylece âdetiniz gecikir. İlacı bıraktıktan 3 en fazla 5 gün sonra tekrar adet görmeye devam edersiniz. Düzensiz kullanılan doğum kontrol hapları hormonların dengesini bozabilir. Bu yüzden mutlaka doktor kontrolünde ilaç kullanınız.

adet-nasil-geciktirilir

BİTKİSEL İLAÇLAR ADET GECİKTİRİR Mİ?

İlaç kullanmaya karşı olan bazı kadınlar adet söktürücü veya adet geciktirici bitkisel ilaçlar, bitkiler ve bitki çaylarıyla tüketmeyi düşünürler. Ancak bitkisel ilaçlar oldukça sakıncalıdır. Çünkü içerisinde bulunan maddelerin hormonları nasıl etkileyeceği belli değildir. Bu ilaçların ciddi yan etkileri bulunuyor. Âdetinizi geciktirmek isterken ciddi sorunlarla karşı karşıya kalmanıza sebep olabilir. Adet geciktirmeniz gereken bir durum söz konusu olduğunda, bitki ilaçları, bitki çayları kullanmadan doktorunuza başvurun ve kendi kendinize adet geciktirici müdahaleler yapmaktan kaçının.

İlginizi Çekebilir

Menopoz yaşı kaçtır?

Ülkeler arası, genler ve beslenme şekillerine göre menopoz yaşı değişiklik göstermektedir. Ülkemizde menopoz yaşı ortalama …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir