web
analytics
Pazar , 19 Kasım 2017
Ana Sayfa / Kadın Sağlığı / Adet kanı nereden gelir?

Adet kanı nereden gelir?

Her adet döneminde rahim iç tabakası dökülür ve adet kanaması oluşur. Adet döngüsünün ilk safhasında rahim içi tabakanın adına endometrium denir. Rahim iç tabakası adet döneminin başlangıcında östrojen hormonunun etkisi ile kalınlaşır ve işlevin devam etmesini sağlar.

Sponsorlu Bağlantılar...

Adet döngüsünün ikinci safhasında progesteron hormonunun etkisiyle sekretuar faz görülür. Hormonların azalmasıyla rahim iç tabakası dökülür ve kanar. Rahim içi tabakasının parçalarından ve bir miktar kandan adet kanaması oluşur. Rahim iç tabakası tekrar kalınlaşmaya başlamasıyla adet kanaması duru ve böylece kesilir. Her ay düzenli bir şekilde bu döngü devam eder ve adet kanaması gerçekleşir. Adet kanı rahim içerisinden gelir.

adet-kanamasi-nerden-gelir

Adet kanının pis olduğu halk arasında düşünülmektedir. Ancak böyle bir durum söz konusu değildir. Rahim içerisi steril bir ortamdır. Adet kanaması gerçekleşmediğinde burada gebelik oluşacağından buranın kirli olma gibi bir durumu söz konusu değildir.

Bazı insanlar geç adet gördüğünde veya hiç görmediğinde kirli kanın içlerinde kaldığını düşünmektedirler. Kulaktan dolma söylemlere inanmayınız. Adet kanı kirli değildir.

İlginizi Çekebilir

Menopoz yaşı kaçtır?

Ülkeler arası, genler ve beslenme şekillerine göre menopoz yaşı değişiklik göstermektedir. Ülkemizde menopoz yaşı ortalama …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir