web
analytics
Çarşamba , 22 Kasım 2017
Ana Sayfa / Hamilelik / Hamilelikte yapılması gerekenler

Hamilelikte yapılması gerekenler

Bu yazımızda hamile kalanlar için gebelik aylarında nelere dikkat etmeleri gerektiği ve neler yapmaları gerektiği konusunda size rehber ve yardımcı olacak bilgilere yer verdik.

Sponsorlu Bağlantılar...

Gebe kaldığınızı anladığınız anda ve hatta hamile miyim şüphesi duyduğunuz andan itibaren ilk yapmanız gereken öncelikle doktorunuza başvurmak olmalı.

Bebeğin sağlığı için kullandığınız folik asit vitaminini hamileliğin 3. ayına kadar kullanmanız bebek için çok önemlidir.

hamilelikte-yapilmasi-gerekenler
Hamilelik döneminde şikayetlerin en fazla olduğu dönem genellikle gebeliğin ilk 3 ayıdır. Bu dönemde ilaçlarınıza ve doktorunuzun uyarılarına dikkat ederek rahat bir şekilde atlatmaya çalışmalısınız.

Gebelik boyunca doktorun verdiği tüm randevulara vaktinde gitmelisiniz. Hamilelik döneminde yapılan kontrol ve tahlillerin belirli zamanları vardır, bu tahlilleri zamanında yaptırmazsanız bir daha yapılma şansı olmayabilir.

Zorunlu kalmadığınız sürece hamileliğiniz boyunca doktor ve hastane değiştirmemeye özen gösterin. Devamlı olarak aynı doktorun hamileliğinizi takip etmesi hamileliğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmesini sağlar.

Hamileliğiniz boyunca sağlıklı ve düzenli beslenmenize dikkat edin

Doktorunuz tarafından engel görülmeyipte onay alırsanız hamileliğin 3. ayından itibaren egzersiz yapın.

Gebeliğiniz boyunca doğru bir şekilde giyinmeye dikkat edin. Yüksek olmayan ayakkabılar ve bol rahat kıyafetleri tercih edin.

Diş sağlığınıza gebeliğiniz boyunca normalden daha fazla dikkat etmelisiniz.

Doğum zamanı yaklaşmadan önce doktorunuzla doğumun nerede ve nasıl olacağını planlayın ve konuşun.

Eğer imkan varsa bulunduğunuz şehirde hamilelik eğitim merkezlerine başvurarak hamilelik öncesi ve sonrası hakkında bilgiler edinin. Bur da edindiğiniz bilgiler bebeğiniz ve sizin için çok faydalı olacaktır.

İlginizi Çekebilir

Hamilelikte bacak kramplarının nedenleri ve tedavisi

Anne adaylarında en çok görülen şikayetlerden birisi de bacaklara kramp girmesidir. Bu kramplar genelde gece …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir