web
analytics
Çarşamba , 22 Kasım 2017
Ana Sayfa / Hamilelik / Hamilelikte nasıl sağlıklı beslenmeli?

Hamilelikte nasıl sağlıklı beslenmeli?

Hamileliğiniz boyunca nasıl beslenmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Sağlıklı beslenme kuralları bebeğinizin gelişimini etkileyecek en önemli faktörlerdir. Bir bebek sahibi olmaya karar vermeden en az 3 – 6 ay öncesinden sağlıklı beslenmeye başlamanız gerekmekte. Vücudunuzu bu sisteme hazırlamalısınız. Hamile kalmadan önce eğer fazla kilolarınız varsa zayıflamaya özen gösterirseniz hamilelik boyunca alacağınız kilolar sizi zorlamasın.

Sponsorlu Bağlantılar...

Düzensiz beslenen anne adaylarının hamilelik dönemlerinde hamilelik şekeri, zehirlenme ve erken doğum gibi bir takım rahatsızlıklarla karşı karşıya kalma ihtimalleri çok yüksek oluyor. Hamilelikte ilk aylarda ve son aylara doğru kilo alış oranları farklılık göstermektedir. İlk aylar 0 – 2 kilogram arası kilo alıp sonraki aylarda 1,5 – 2,5 kilogram arasında kilo alırsanız uygun olan kiloyu yakalamış olursunuz.. Bu da ortalama hamilelik boyunca 9 – 14 kilo alacağınızı işaret eder. Kilo dengenizi sağlamak için ilk aylar kilo alıp sonra rejime başlamak sağlıklı bir sonuç elde etmenize yaramayacaktır.

hamilelikte-beslenme

İdeal kilonuzu ve nelerden beslenmeniz gerektiğini doğru bir şekilde öğrenmek için doktorunuza başvurun. Gerekli besin listesini size verecektir.

Beslenme önerileri

Bol bol sebze ve meyve tüketmelisiniz. Çiğ olan ve ya az pişmiş et ve et ürünlerinden mümkün olduğunca uzak durun. Kırmızı et tüketimine özen gösterin. Haftada en az 2 defa balık yiyin. Günde 2 bardak süt ve yoğurt ve 2 tane ceviz tüketin.

Uzak durmanız gereken gıdalar; Dip balıkları ( kalkan, palamut, barbun, midye gibi), kutuda ton balığı, hazır çorbalar, çiğ et ve tavuk.

İlginizi Çekebilir

Hamilelikte bacak kramplarının nedenleri ve tedavisi

Anne adaylarında en çok görülen şikayetlerden birisi de bacaklara kramp girmesidir. Bu kramplar genelde gece …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir