web
analytics
Çarşamba , 22 Kasım 2017
Ana Sayfa / Hamilelik / Hamilelikte mide ağrısı ve yanmasının nedenleri

Hamilelikte mide ağrısı ve yanmasının nedenleri

Hamilelik aylarında midede oluşan ağrı, yanma ve mide ekşimesinin nedenleri hamilelik hormonlarına bağlı olarak veya rahmin büyümesinden dolayı mideye oluşacak baskıdan olabilir. Yükselen hamilelik hormonlarından dolayı yemek borusunda gevşeme oluşur. Mide asidi buradan geçerek yukarı çıkar ve buda yanmaya sebebiyet verir. Bu yanmaya reflü denir. Gebelik döneminin son aylarına doğru rahmin daha fazla büyümesinden dolayı mideye baskıda artacağı için bu şikayetler daha da fazlalaşır.

Sponsorlu Bağlantılar...

gebelikte-mide-yanmasi
Midede oluşan yanma ve ağrılar sırasında ağza acı su gelebilir veya acı su gelmeden de bu yanma ve ağrılar olabilir. Bu şikayetler hamileliğe bağlı olmayan sebeplerden de kaynaklanabilir. Mesela gastrit ve mide ülseri de bu rahatsızlıkların oluşmasına neden olabilir. Altta yazan önlemleri uyguladığınız halde bu şikayetler azalmıyorsa doktorunuza başvurun.

Mide ağrısı ve yanmasını engellemek için neler yapılır.

Sigara içmeyin, alçak yastık yerine yüksek yastık kullanın, kahveyi fazla tüketmeyin, fazla yağlı yemekler, kızartmalar ve baharatlı yemekler bu rahatsızlığı arttırır, öğünlerinizi azar azar ve sık sık tüketin ayrıca ılık süt içmek mide şikayetlerinizin azalmasını sağlayabilir.

İlginizi Çekebilir

Hamilelikte bacak kramplarının nedenleri ve tedavisi

Anne adaylarında en çok görülen şikayetlerden birisi de bacaklara kramp girmesidir. Bu kramplar genelde gece …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir