web
analytics
Çarşamba , 22 Kasım 2017
Ana Sayfa / Hamilelik / Hamilelikte kasık ve karın ağrılarının sebebi

Hamilelikte kasık ve karın ağrılarının sebebi

Hamilelik döneminde kasık ağrıları en fazla gözlenen şikayetlerdendir. Bu ağrılar bazen normal ve önemsiz olabildiği gibi bazen de önemli ve tedavi gerektirebilir. Hamileliğin ilk zamanlarında hatta siz daha hamile olduğunuzu bile anlamadan hafif kasık ve karın ağrıları bir çok gebede gözlenmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar...

Gebeliğin 3. ve 4. aylarında rahim büyümesine bağlı olarak ani hareketlerde bulunulduğu zaman keskin ağrılar hissedilebilir. Bu ağrıya Round ligament ağrısı denir. Bu ağrı normalde sağ tarafta görülebildiği gibi iki tarafta da görülebilmektedir. Bazı ağrıların sebebi de gaz sancısı, şişkinlik veya kabızlık olabilir.

gebelikte-kasik-agrisi
Hamileliğin son aylarında yalancı doğum ağrıları da karın ağrısı zannedilebilir. Yalancı doğum sancıları ile gerçek doğum sancıları arasındaki fark, yalancı doğum sancısı hafif şiddette ve düzensiz olur ve dinlenildiğinde geçer, gerçek doğum sancısı ise şiddetli ve sık gelir. Bu kasılmalar şiddetlendiğinde ve sıklaştığında doktora görünmeniz gerekir.

Karın ağrısı ile birlikte kusma, bulantı, ateş ve idrardan kan gelme gibi şikayetlerde görülüyorsa bunun sebebi idrar yolları enfeksiyonu olabilir. Karnın üst kısmında ağrı oluyorsa ve buna bulanık görme, kusma ve bulantı gibi şikayetler eşlik ediyorsa bunun nedeni tansiyon yükselmesi olabilir.

Hamilelik döneminde leğen kemiği eklemlerinde yoğun bir ağrı hissedilebilir. Bu ağrının nedeni hormonlara bağlı olarak eklemde aşırı gevşemenin sonucunda oluşur. Bu da bebeği doğuma hazırlar.

Bazı karın ve kasık ağrılarının da hamilelikle ilgisi olmayabilir. Karın ağrısına sebebiyet veren bir çok durum olabilir. Bu ağrıların sebebi doktorunuz tarafından araştırılıp tedavisi ona göre yapılmalıdır.

İlginizi Çekebilir

Hamilelikte bacak kramplarının nedenleri ve tedavisi

Anne adaylarında en çok görülen şikayetlerden birisi de bacaklara kramp girmesidir. Bu kramplar genelde gece …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir