web
analytics
Pazar , 19 Kasım 2017
Ana Sayfa / Hamilelik / Hamilelikte karın ne zaman belli olur

Hamilelikte karın ne zaman belli olur

Kadınların gebelik döneminde en çok sordukları soruların başında karnım kaçıncı haftada büyür, karnım dışarıdan bakıldığında ne zaman belli olur, karnımın büyüklüğü haftasına göre normal mi, karnım daha ne kadar büyür gibi sorular oluyor.

Sponsorlu Bağlantılar...

Hamilelerin karınlarının büyüklüğü ile ilgili sorularının başlıca nedeni bebeğin gelişmesi ve büyüklüğünün karın büyüklüğüyle ilgili olduğunu sanmalarından kaynaklanıyor. Aslında karnın büyümesiyle bebeğin büyümesi ve gelişmesi genellikle paralel gitmez. Karnı fazla büyümeyen bir hamilenin bebeği daha büyük olabilirken, karnı fazla büyüyen bir gebenin bebeği daha küçük olabilir.

hamilelikte-karin-ne-zaman-belli-olur
Gebelerde kaçıncı hafta karın büyümeye başlar?

Bir gebenin dışarıdan bakıldığında karnının belirgin olması 20. hafta yani 5. ayda başlar. Karnı çıplakken bakıldığında 16-17 hafta sonra yani 4. aydan sonra karnının şişliği belirginleşir. Bu belirginleşme kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Mesela kilolu ve uzun boylu bir anne adayının karnı daha geç belli olurken zayıf ve kısa boylu bir anne adayının karnı daha erken belli olur. Bu durum her anne adayına göre farklılık gösterbileceği için karın büyüklüğünü diğer anne adaylarıyla karşılaştırıp endişe duyulmamalıdır. Her hamilelik kadının vücut yapısına göre farklılık göstermesi normaldir.

Bebeğin kilosu karın büyüklüğünden anlaşılır mı?

Anne adayının karnının büyüklüğü bebeğin kilosu hakkında her zaman doğru bilgi vermez. Karnı fazla büyüyen bir hamilenin bebeği her zaman iri olmaz. Bebeğin boyutlarına ultrason yardımıyla bakılır ve bebek iri ise gerektiğinde sezeryan doğum yapılması kararlaştırılabilir.

Anne adayının karnının geç belli olması sorun olur mu?

Hayır, kesinlikle sorun olmaz. Aynı kiloda ve boyda iki hamilenin hatta bebeğin ultrason ölçümlerindeki boyutları bile aynı olsa iki hamilenin karın büyüklükleri çok farklı olabilir. Bunun nedeni bebeğin anne karnındaki duruş şekline ve annenin rahim pozisyonundan kaynaklanır.

Bebeğin cinsiyeti karın şişliğinden ve cinsiyetinden anlaşılır mı?

Halk arasında karın yuvarlaksa kız sivri ise erkek olacak diye inanış vardır ancak bunun hiçbir doğruluk payı yoktur. Bu tamamen tesadüfi bir olaydır. Zaten iki seçenek olduğu için yüzde elli ihtimal vardır ve bu yüzden tahminleri yarısı tutar.

Göbek deliğinin düzleşmesi yada dışarıya doğru çıkması normal mi?

Karın içerisinde oluşan basınç neticesinde göbek deliğinin düzleşmesi şişmesi veya dışarıya doğru çıkması normaldir. Eğer şişme normalden daha büyük olursa göbek fıtığı olma ihtimaline karşı doktora başvurulması gerekir. Bu durum doğum yaptıktan sonra eski haline dönecektir.

İlginizi Çekebilir

Hamilelikte bacak kramplarının nedenleri ve tedavisi

Anne adaylarında en çok görülen şikayetlerden birisi de bacaklara kramp girmesidir. Bu kramplar genelde gece …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir