web
analytics
Pazar , 19 Kasım 2017
Ana Sayfa / Hamilelik / Hamilelikte idrar kaçırmanın nedenleri

Hamilelikte idrar kaçırmanın nedenleri

Hamilelikte sık idrara çıkmak normal karşılanan durumlardan biri olarak kabul edilir. Çok idrara çıkmanın yanına bir de hamilelik sırasında idrar kaçırma eklenebilir ve bu durum çok yaygın bir durum olarak kabul edilir.

Sponsorlu Bağlantılar...

Bazı hamilelerde ara sıra idrar kaçırma olurken bazı hamilelerde ise bu durum ciddiyetini arttırabilir. Gebeliğin ilk üç ayında idrar kaçırmalar çok nadir görülür ve dördüncü aydan sonra artışlar gözlenir. İdrar kaçırma gebeliğin son aylarında daha sık görülmektedir.

Hamilelerin büyük bir çoğunluğu idrar kaçırmayla karşı karşıya kalır. Bu durum doğumdan sonra loğusalık döneminde kendiliğinden geçer bazen devam edebilir. Gebelik boyunca idrar kaçırma genelde hapşırma, öksürme, gülme, egzersiz ve ani hareketler gibi durumların mesane üzerine basıncından kaynaklanır.

Hamilelerde idrar kaçırma nedenleri;

  • Gebelik boyunca büyüyen rahimin mesaneye baskı yapması.
  • Gebelikte artan progesteron hormonunun mesane sfinkter kaslarında gevşemeye neden olması.
  • Mesane ve mesane boynundaki sfinkterin anatomik olarak yer değiştirmesi.

dogum-sonrasinda-ve-hamilelikte-idrar-kacirmanin-nedenleri

Gebelik boyunca idrar kaçırmayı önlemek için herkesin evinde kısa sürede kendi kendine yapacağı en kolay ve en faydalı yöntem Kegel egzersizidir. Kegel egzersizi; idrar torbası etrafındaki kasları güçlendirerek istemsiz idrar kaçırmayı önlemeye yarar. Kegel egzersizini düzenli bir şekilde yapmakta fayda var. Hemen etkisini beklemek doğru olmaz. 4-6 hafta arasında düzenli egzersiz yapıldığı takdir de faydasını görebilirsiniz. 6 hafta boyunca bir faydasını görmediyseniz doktora başvurun.

Kegel egzersiz nasıl yapılır?

Kegel egzersizini yapmanın en kolay yolu yere sırt üstü uzanılarak kalça kaslarını kasarak yapmaktır. Kalça kaslarınızı kasarken hareket edilmemeli, beliniz havaya kalkmamalı. Dikkat etmeniz tek nokta kalça kaslarınızı tuvaletinizi tutmaya çalışır gibi tutmak. Gün içerisinde sabah, öğle, akşam günde 3 kere yapılmalı ve her defasında kaslarınızı 10 kere kasıp gevşetmelisiniz. Kaslar yaklaşık 10 saniye kasılı tutulmalı ve 10 saniye gevşek bırakılmalı. Bu şekilde 10 defa tekrarlayın.

Doğumdan sonra idrar kaçırma şikâyetleri büyük bir oranda azalmakta. Normal doğum sonrası devam etmesiyle beraber sezaryen ameliyatından sonra da devam edebilir. Kegel egzersizlerine doğumdan sonra devam etmek doğumdan sonraki idrar kaçırmaları da önler. Doğumdan sonra sık çay içmek, kahve içmek, kola içmek idrar kontrolünü azaltır. Bu tür içeceklerden uzak durmak gerekir. Önlemlere rağmen idrar kaçırmaya devam ediyorsanız mutlaka doktorunuza başvurun.

İlginizi Çekebilir

Hamilelikte bacak kramplarının nedenleri ve tedavisi

Anne adaylarında en çok görülen şikayetlerden birisi de bacaklara kramp girmesidir. Bu kramplar genelde gece …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir