web
analytics
Çarşamba , 22 Kasım 2017
Ana Sayfa / Hamilelik / Hamileler nasıl yatmalı

Hamileler nasıl yatmalı

Gebelik döneminde özellikle sol tarafa yatış pozisyonu tavsiye edilir. Bunun nedeni vücudun ortasının biraz sağından geçen büyük toplar damar (vena kava inferior) vardır. Sağ yana yatış pozisyonu, rahimin toplar damara baskı yapmasından dolayı kalbe giden kan miktarını azaltır. Kalbe giden kan miktarı azalırsa bebeğe giden kan miktarının da azalmasına sebep olur. Sağ yana yatıldığında kalbe daha az kan gideceği için vücudunuzda daha fazla şişlikler oluşabilir. Bebeğe giden kanın artması ve daha fazla besin maddesi ve oksijen ulaşabilmesi için sol yana yatılması gerekir. Sol yana yatmak aynı zamanda kan dolaşımınıda arttıracağı için vücutta oluşabilecek ödemide azaltır. Gebeler için en uygun yatış pozisyonu sol tarafa yatarak bacakların karna çekilmesidir. Uyku halindeyken sağ tarafa dönmenizi engellemek ve rahat uyuyabilmeniz için arkanıza yani sırtınıza büyükçe bir yastık koyabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar...

hamileler-nasil-uyumali

İlk 3 ay nasıl yatmalısınız

Bu aylarda yatış şekliniz çok önemli değildir ancak yüz üstü yatmamanız önerilir. Gebeliğin il 3 ayı rahim hafif ve küçük olduğundan damarlara baskı olmaz.

Gebelikte sırt üstü yatmak

Özellikle hamileliğin son aylarında sırt üstü yatmamanız önerilir. Sırt üstü yatıldığı taktirde bağırsaklara, sırt kaslarına, omurgaya ve büyük kan damarlarına baskı oluşacağından dolayı basur (hemoroid) ve bel ağrısına sebep olabilir. Sırt üstü yatmanın bir diğer zararı da kan basıncı düşebileceği için buda halsizliğe ve baş dönmesine sebep olabilir.

Gebelikte yüz üstü yatmak

Gebelikte yüz üstü yatılmamalıdır. Yüz üstü pozisyonda yatmak bebeğe ve rahime baskı yapar.

İlginizi Çekebilir

Hamilelikte bacak kramplarının nedenleri ve tedavisi

Anne adaylarında en çok görülen şikayetlerden birisi de bacaklara kramp girmesidir. Bu kramplar genelde gece …

2 Yorum

  1. seyma Yazıcı

    Bu uygulama çok güzel

    Bu mesaj Hamilelik Ayları Android Uygulaması ile gönderilmiştir.

  2. Eğer yüz üste yatılırsa bebeğe neola bilir,ezilirmi,ya kemikleri falan kırılırmı ben tam yüz üste değil biraz yan tarafdanda yüzüste doğru yatıyorum .öyle rahat oluyorum.yoksa uyuyamıyorum ama kendimi sol tarafa yatınca rahat hissediyorum

    Bu mesaj Hamilelik Ayları Android Uygulaması ile gönderilmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir