web
analytics
Pazar , 19 Kasım 2017
Ana Sayfa / Hamilelik / Gebelikte zeka testi ne zaman yapılır?

Gebelikte zeka testi ne zaman yapılır?

Halk arasında zekâ testi olarak bilinen ve gebelikte yapılan ikili test, üçlü test, dörtlü test gibi testler bebek için doğum öncesi tarama testleridir. Yani down sendromu tarama testleridir. Bu testler bebeğin zekâ düzeyini direk ölçmez. Anne karnındaki bebeğin zekâ düzeyini ölçen bir test yoktur. Ancak bu testler kromozomal anomaliler zekâ geriliği var mı yok mu onu belirler. Bu testler zekâ geriliği yapacak bazı hastalıkların belirlenmesine yardımcı olur. Testlerin normal çıkması bebeğin zekâsında bir sorun olacağını kesin bir şekilde belirlemez. Testler normal çıksa bile hastalıklardan dolayı zekâ geriliği görülebilir.

Sponsorlu Bağlantılar...

Gebeliğin 11 veya 14. Haftalarında ikili test yapılır daha sonra üçlü test ve dörtlü test gebeliğin 16 ve 20. haftaları arasında yapılır. Ayrıca ikili test yapılırken bebeğin ense kalınlığı da ölçülür.

gebelikte-zeka-testi-ne-zaman-yapilir

Her testte olduğu gibi bu testlerde de yanılma payı vardır. Bulgular normal gözükse bile bebeğin aslında hasta olma ihtimali olabilir. Tabi ki bu durum terste olabilir. Yani risk gözükse bile doğumdan sonra bebekte her hangi bir sorun olmayabilir. Şunu da unutmayınız ki testlerin doğru gösterme oranı yanlış gösterme oranından daha yüksektir.

Çoğul gebelikler de ise ikili, üçlü, dörtlü testler başarılı sonuç vermemesinden dolayı uygulanmamaktadır. Genellikle ense kalınlığı ölçümü yapılır.

İlginizi Çekebilir

Hamilelikte bacak kramplarının nedenleri ve tedavisi

Anne adaylarında en çok görülen şikayetlerden birisi de bacaklara kramp girmesidir. Bu kramplar genelde gece …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir