web
analytics
Çarşamba , 22 Kasım 2017
Ana Sayfa / Hamilelik / Gebelikte alerji

Gebelikte alerji

Alerjik hastalıklar toplumumuzda sıklıkla görülen hastalıklardan biridir. Hamilelik döneminde de sık karşılaşılan durumlardır.

Sponsorlu Bağlantılar...

Alerjik hastalıkların belirtileri kaşınma, kızarıklık, nefes darlığı atağı, bulantı, kusma, iştahsızlık gibi belirtilerdir. Bu belirtiler, atopik dermatit, egzema, alerjik astım, gıda alerjisi olarak adlandırılır. Alerjilerin ortaya çıkması alerjisi olan bireyin belli bir maddeye karşı maruz kalmasından kaynaklıdır. Genel olarak toz, deterjan, metal takılar, polen ve hayvan tüyü alerjileri tetikler.

Anne adayının karnında büyüttüğü bebeğinin doku yapısı farklıdır. Çünkü bebek genlerinin yarısını babasından almaktadır. Vücut bu farklılığı reaksiyon göstererek annenin daha önceden bulunana alerjilerine karşı ya bu alerjileri tamamen yok edebilir ya da farklı şeylere karşı alerjilerde ortaya koyarak tetikleyebilir.

Anne ve baba da alerjik hastalıklar söz konusuysa bebeğiniz de de %40 oranında alerji görülme oranı vardır. Bebek anne ve babanın genlerini taşıdığı için aile faktörü alerjik hastalıklarda çok büyük rol oynamaktadır. Alerjiye yatkın birinin alerjiye etken maddelere karşı maruz kalması durumu ne kadar erken olursa alerjik hastalığın ortaya çıkması o kadar erken olur.

hamilelikte-alerji

Gebelik kaşıntısı

Herhangi bir alerjiye bağlı olmadan vücutta yaygın bir şekilde kaşıntının olmasıdır. Gebeliğin son haftalarında görülen bu hastalık hormonların etkisiyle kanda kaşıntıya sebep olan safra asitlerinin birikmesiyle oluşur.

Tedavisi doktorun önereceği bölgesel kremler ve losyonlarla yapılır. Gebelik kaşıntısı doğumdan 2 hafta sonra geçecektir.

Gebeliğin kaşıntılı dermatozu (PUPP hastalığı)

Gebeliğin son aylarında ortaya çıkan ve gebelik döneminde çok yaygın olan bir hastalık türüdür. Göbek deliğinde başlayan bu kaşıntı bacaklara inerek etkisini arttıran şiddetli kaşıntılardır. Genellikle ilk kez gebelik yaşayan annelerde görülür. Tedavi için kortizonlu kremleri kullanabilir ılık duş alabilirsiniz.

Gebelik ve astım

Astım toplumumuzda çoğu insanda görülen bir hastalıktır. Gebelikte astımın nasıl reaksiyon göstereceğini tahmin etmek zordur. Ancak astım kontrol altına alındığında iyi gözlemlendiğinde gebeliği etkileyen bir faktörü yoktur. Astımı kontrol altında tutamazsanız eğer düşük, erken doğum, yeni doğan ölüm risklerini tetiklemektedir. Astım hastası olan anne adaylarının astımı tetikleyecek olan maddelerden uzak durması gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir

Hamilelikte bacak kramplarının nedenleri ve tedavisi

Anne adaylarında en çok görülen şikayetlerden birisi de bacaklara kramp girmesidir. Bu kramplar genelde gece …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir