web
analytics
Pazar , 19 Kasım 2017
Ana Sayfa / Hamilelik / Gebelikte ağız kuruluğu neden olur

Gebelikte ağız kuruluğu neden olur

Hamilelik boyunca ağız kuruluğunun nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte kadınların en çok şikâyet ettiği konulardan biridir. Ağız kuruluğunun vücudun artan sıvı ihtiyacının karşılanması için aldığı önlem olabilir. Devamlı susuzluk ihtiyacı halinde olmak kadınları çok rahatsız eden bir durumdur. Bu ağız kuruluğu şeker hastalığına bağlı da ortaya çıkabilir. Bu nedenle kan şekerini ölçtürmekte fayda vardır.

Sponsorlu Bağlantılar...

Ağzı kuruyan gebelerde genel de oluşan şikâyetler; Sık susama, ağız kokusu, konuşmada güçlük, dilde yapışma ve dudaklarda çatlama, tat bozukluğu gibi şikâyetlerdir.

gebelikte-agiz-kurulugu-neden-olur

Ağız kuruluğunu önlemenin en kolay yolu bol bol su içmek ve ağız hijyenine dikkat edilmeli. Gebeliğiniz boyunca yaptığınız yürüyüşlerde yanınızda bulunduracağınız bir şişe su yürüyüş halinde su ihtiyacınızı ve ağız kuruluğunu önleyecektir. Gebelik boyunca sigara kullanmak katiyen yasaktır, hem bebeğiniz için hem de sigarada ağız kuruluğunun en büyük nedenlerinden biridir. Kahve ve şekerli gıdalarda ağız kuruluğunu artırabilir az miktarda tüketmekte fayda vardır.

Aldığınız önlemlere rağmen ağız kuruluğunuz devam ediyorsa ağız ve diş sağlığı uzmanına başvurun. Başka bir hastalığın işareti de olabilir. Böylelikle doktor kontrolünde sorunu çözebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Hamilelikte bacak kramplarının nedenleri ve tedavisi

Anne adaylarında en çok görülen şikayetlerden birisi de bacaklara kramp girmesidir. Bu kramplar genelde gece …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir