web
analytics
Çarşamba , 22 Kasım 2017
Ana Sayfa / Hamilelik / Gebelik sırasında bir gebelik daha oluşur mu?

Gebelik sırasında bir gebelik daha oluşur mu?

Hamile kalan anne adayının gebe iken tekrar hamile kalmasını engelleyen çok faktör vardır. Rahimin sperm içine girmesini engelleyen faktörlerden biri gebelikten sonra yumurtlamanın durması bir diğer faktör de rahim ağzında oluşan müköz bir tıkacın oluşmasıdır.

Sponsorlu Bağlantılar...

Tıpta kesin olmaz diye bir terim yoktur. Çok nadir rastlansa bile gebelik devam ederken bir gebelik daha oluşma ihtimali her zaman düşünülmüştür. Yapılan araştırmalarda da iki rahimde de gebeliğe rastlanmıştır. İhtimalleri çok düşük olan gebeyken birkaç hafta sonra ikinci gebelik oluşmasıdır. Tekrar gebeliğin oluşması durumuna süperfötasyon denir. İkiz bebeklerde gebelik aynı anda oluşur. Ancak bu durumda gebelik oluştuktan iki hafta sonra tekrar gebeliğin oluşmasıdır.

gebelik

Çok nadir rastlanan bir diğer olayda; Gebe bir kadının iki farklı erkekten aynı anda iki bebek dünyaya getirmesidir. İkiz doğan bebeklerin babaları ayrıdır. Bu duruma da süperfekundasyon denir. Dünya tarafından hayretlerle karşılanan bu olayın açıklaması şu şekildedir; Kadının yumurtlama döneminde iki yumurtlama dönemi olması ve bu dönemde iki farklı erkekle ilişkiye girmesidir. İki farklı spermin iki farklı yumurtayı döllemesinden oluşmaktadır.

İnsanlarda binde bir rastlanan ihtimallerinin çok düşük olduğu bu durum hayvanlarda sıklıkla görülmektedir.

İlginizi Çekebilir

Hamilelikte bacak kramplarının nedenleri ve tedavisi

Anne adaylarında en çok görülen şikayetlerden birisi de bacaklara kramp girmesidir. Bu kramplar genelde gece …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir