web
analytics
Çarşamba , 22 Kasım 2017
Ana Sayfa / Hamilelik / Dış Gebelik (Ektopik Hamilelik)

Dış Gebelik (Ektopik Hamilelik)

Dış gebelik, yumurta hücresi ile spermin birleşmesi sonucu gebelik ürününün Rahim içi yerine başka yere genelde Fallop tüpünde yerleşmesi ve burada gelişmesiyle oluşan normal dışı bir gebeliktir. Dış gebelik oldukça ciddi sorunlar yaratacak kadar tehlikeli olabilir. Anne adayının ve bebeğin hayatları tehlikeye girebilir.

Sponsorlu Bağlantılar...

Toplumda görülen her yüz gebelikten yaklaşık olarak bir veya ikisi dış gebeliktir. Erken tanı ile dış gebelik ilerlemeden ameliyatsız tedavi edilebilinir. Adet gecikmesi yaşadığınızda doktorunuza başvurun. Çünkü dış gebelikte normal gebelikteki gibi belirtiler görülür.

dis-gebelik
DIŞ GEBELİĞİN BELİRTİLERİ

Normal hamilelikte görüldüğü gibi adet gecikmesi en önemli belirtisidir. Diğer belirtilerini sıralayacak olursak ; Mide bulantıları, karın veya kasık ağrıları, tansiyon düşüklüğü, çarpıntı, vajinal kanamalar, bulantı ve kusma.

DIŞ GEBELİĞİN NEDENLERİ

En belirgin nedenlerinden biri genital enfeksiyonların sonucunda tüplerde görülen hasarlar, fallop tüplerinde tıkanma, tüplerin etrafındaki yapışıklıklar, daha önceden dış gebelik geçirmiş olmak ve tüp bebek tedavisi görmüş olmak.

DIŞ GEBELİĞİN TEŞHİSİ

Gebelik testi pozitif çıksa bile Rahim içerisinde bulunan gebelik kesesi görülemeyen hastada dış gebelik ihtimali düşünülür. Tabi ki Rahim içerisinde gebelik görülememesi hastanın düşük yapmış olma ihtimalini de düşündürebilir.
Düşük ile dış gebeliğin arasında ki farkı anlamak için kanda gebelik testi değerlerine bakılır veya Rahim içerisinden kürtaj ile alınan material incelenir. Bu yöntem ile erken teşhis hayati riski ortadan kaldırabilir. Bütün bu yöntemlerle dış gebeliğin teşhisinde zorlanılırsa Laparoskopi yöntemi de uygulanabilir.

DIŞ GEBELİK TEDAVİSİ

Dış gebeliğin tedavisi çok önemlidir. Tedavi yöntemi de dış gebeliğin hangi evrede olduğuna bakılarak değişiklik gösterebilir. Dış gebelik gelişmiş aşamadaysa eğer cerrahi müdahale gerektirir. Operasyon sırasında iç kanama olursa hastaya kan ve sıvı takviyesi yapılır ve gebelik maddesi tüpten alınır. Tüpün dış gebeliğin fazla büyümesine, tüp duvarının yırtılmasına bağlı parçalandığı durumlarda ise tüpü tamamen almak gerekir. Dış gebeliğin rahime çok yakın bir yerde olduğu durumlarda ise rahminde mecburen alınması gerekebilir.

Diğer bir tedavi yöntemi ise Kemoterapi uygulamasıdır. Yani tek doz ile Kemoterapi uygulaması yapılır. Bu tedavi ile dış gebelik yok olmazsa ameliyat gerekebilir. Kemoterapi tedavisinde kusma, ishal, bulantı gibi yan etkiler gözlenebilir.

 

İlginizi Çekebilir

Hamilelikte bacak kramplarının nedenleri ve tedavisi

Anne adaylarında en çok görülen şikayetlerden birisi de bacaklara kramp girmesidir. Bu kramplar genelde gece …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir