web
analytics
Çarşamba , 22 Kasım 2017
Ana Sayfa / Hamilelik / Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur?

Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur?

Hamileliğin en heyecanlı anlarından biride bebeğinizin cinsiyetini öğrenmektir. Sağlıklı olsun da cinsiyeti önemli değil deseniz de merakınıza yenik düşeceksinizdir. Öğrenmek için günlerin geçmesini bekliyorsunuzdur. Hazırlıklarınızı ona göre yapacaksınızdır illaki. Odasını kız ise pembe erkek ise mavi rengiyle güzelleştireceksinizdir. Ancak bunun için 20 hafta beklemeniz gerekiyor.

Sponsorlu Bağlantılar...

Bebeğin cinsiyeti ultrason muayenesiyle öğrenilir. Gebelik oluştuğu andan itibaren aslında bebeğin cinsiyeti genetik olarak bellidir ancak ultrason ile belli olması için bebeğin biraz büyümesi gerekmektedir.

bebegin-cinsiyeti-kacinci-ay-belli-olur

Bebeğin cinsiyetini ultrason ile en erken 3. Ay bitiminde yanı 13. haftalarda öğrenilir. Ama bu her zaman geçerli bir zaman dilimi değildir. Genellikle 16. ve 17. Haftalar da hatta daha net öğrenmek için 20. Haftayı beklemek daha sağlıklı olacaktır. Biliyoruz ki öğrenmek için çok sabırsızlanıyorsunuz. Biran önce alınması gerekenleri almak için sabırsızlanıyorsunuz ama biraz sabırlı olmanız gerekiyor. Bazen bebeğin cinsiyetini doktorunuz söylerken yanılmalar olabiliyor. Eğer doktorunuz bebeğinizin erkek olduğunu söylediyse bunda yanılma söz konusu değildir. Çünkü bebeğin penisi izlenmiştir. Ama bebeğinizin cinsiyetini kız olarak söylediyse yanılma payı olabiliyor. Penisin izlenmemesi durumunda kız olduğu yanılgısı yaşanabiliyor.

bebegin-cinsiyeti-ne-zaman-belli-olur

Ultrason dışında bebeğin cinsiyeti başka bir yolla daha tespit edilebilir. Gebelik sırasında anne karnındaki amnion suyu alınması veya kordon villus biyopsisi gibi yöntemlerle de yapılan kromozomal incelemelerde de bebeğin cinsiyeti kesin olarak öğrenilir. Kromozomal yapı (XX) ise kız (XY) ise erkek olarak belirlenir.

Başka bir yöntemde %80 oranında cinsiyet belirleyen ancak oldukça sakıncalı olan cinsiyet belirleme testleridir. Bazı ülkeler de evde cinsiyet belirleme testleri yasaklanmıştır. Doktorunuza danışmadan böyle sakıncalı şeylere başvurmayınız. Hamileliğiniz boyunca doktorunuzun kontrolünden çıkmayınız.

İlginizi Çekebilir

Hamilelikte bacak kramplarının nedenleri ve tedavisi

Anne adaylarında en çok görülen şikayetlerden birisi de bacaklara kramp girmesidir. Bu kramplar genelde gece …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir