web
analytics
Pazar , 19 Kasım 2017
Ana Sayfa / Hamilelik / Bebeğin cinsiyeti kaçıncı hafta belli olur

Bebeğin cinsiyeti kaçıncı hafta belli olur

Gebelik döneminde bebeğin kız mı erkek mi olduğunu ultrason muayenesinden sonra öğrenebilirsiniz. Aslında genetik olarak daha hamileliğin ilk oluştuğu anda bebeğin cinsiyeti bellidir fakat bunun ultrason muayenesiyle belli olabilmesi için bebeğin gözükebilecek büyüklüğe gelmesi gerekir. Bebeğin cinsiyeti ultrason ile 13 hafta civarında yani 3. ay bittikten sonra anlaşılabilir. Ancak bu her zaman belli olmayabilir. Genellikle bebeğin cinsiyeti 16-17 haftalarda daha kesin anlaşılır. Cinsiyet için en net sonuç ise 20. haftaya yaklaşınca değerlendirilir. Çok nadirende olsa cinsiyeti anlamada yanılmalar olabilir. Daha sonraki ultrason görüntüsünde cinsiyet farklı çıkabilir. Bunun sebebi genellikle erkek bebeğin penisinin görülememesinden kaynaklanır. Bebeğin cinsiyeti eğer erkek olarak görülmüşse çok fazla yanılma olmaz çünkü penis görülmüştür. Ancak kız olduğu söylenen bebeklerde yanılma payı daha fazladır çünkü penisin gözükmemesi kız olduğu düşüncesini yaratabilir.

Sponsorlu Bağlantılar...

bebegin-cinsiyeti-ne-zaman-belli-olur
Ultrason dışında hamilelik sırasında amnosentez (anne karnında amnion suyu alınması) veya kordosentez, koryon villus biyopsisi gibi yöntemlerle yapılan kromozomal değerlendirmelerde bebeğin cinsiyeti kesin olarak gözlenir. Bu değerlendirmelerde erkek (XY) veya dişi (XX) kromozopal yapısı gözlenir.

Bunları dışında evde uygulanabilen %80 doğruluk oranına sahip bazı testler üretilmiştir. Ancak bu testlerin bazı sakıncaları olduğu için önerilmemektedir hatta bazı ülkelerde yasaklanmıştır.

İlginizi Çekebilir

Hamilelikte bacak kramplarının nedenleri ve tedavisi

Anne adaylarında en çok görülen şikayetlerden birisi de bacaklara kramp girmesidir. Bu kramplar genelde gece …

4 Yorum

 1. Erkek cocuk

  Bu mesaj Hamilelik Ayları Android Uygulaması ile gönderilmiştir.

 2. Men 20 haftalik hamileyim..bu gun ultrasona girdim ama yine bebek cinsin belli etmedi….:((

  Bu mesaj Hamilelik Ayları Android Uygulaması ile gönderilmiştir.

  • 29hafta hamileyim..ama be eyim inatla cinsin belli etmiyor:))

   Bu mesaj Hamilelik Ayları Android Uygulaması ile gönderilmiştir.

 3. selamun aleykum…men 30haftalik hamileyim..ve her seferinde ultrasonda bebeyimin cinsiyyetini gizlemesi ile neticelenmisdi)))ama dokdorlar o zaman kiz olacagini tahmin edirler…mende kiz isdiyirem….ama innnsaalalh allah her kese hayirli salihli ve saglam evlatlar versin….cinsin hic onemi yok…

  Bu mesaj Hamilelik Ayları Android Uygulaması ile gönderilmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir