web
analytics
Pazar , 19 Kasım 2017
Ana Sayfa / Hafta Hafta Gebelik / 36 Haftalık Hamilelik (Gebelik)

36 Haftalık Hamilelik (Gebelik)

Vücudundaki tüyler ve amniyotik sıvıdan koruyan tabaka kaybolmaya başlayan bebeğiniz hızla kilo almaya devam ediyor. Boyu 46 santimetre civarında oldu. Bu haftanın sonunda artık bebeğinizin normal doğumu olabilir. Size düşen sakin olup ne zaman geleceğini beklemek. 37. Hafta öncesinde doğan bebekler erken doğan 42. Haftadan sonra doğan bebeklere de geç doğan denilir. Baş aşağı pozisyonda artık bebeğiniz geleceği günü bekliyor.

Sponsorlu Bağlantılar...

Artık eskisi gibi tabağınızdaki yemekleri bitiremiyorsunuzdur. Bebeğinizin kapladığı yer oldukça geniş. Bu yüzden az az ama sık sık yemek yiyin. Nefes aldığınızda da bebeğinizin aşağıya kaydığını hissedeceksiniz ve karnınızdaki baskı artacak. Doktor kontrolüne gittiğiniz de takip ettiğiniz bebeğinizin hareketlerini ve sancılarınızı doktorunuza anlatın. Doktorunuzun her türlü bilgiden haberdar olmasında fayda var. Sürekli baş ağrısı, ateş, vajinal kanama, karın ağrısı gibi belirtiler varsa doktorunuza anlatın.

Bu dönemde uçak yolculuğu yapmaktan kaçının. Çünkü doğumun ne zaman olacağı belli olmaz.

36-haftalik-gebelik

DOĞUMUN EVRELERİ;

İlk defa doğum yapacaklar için doğum yaklaşık 15 saat sürecektir. Doğumu 3 ana evrede inceleyelim;

Birinci evre;

Rahim yolunun tamamen açıldığı ve sancıların başladığı evredir. İlk evrede rahim yaklaşık 4 santimetre açılır. Yani aktif doğum başlamış demektir. Sancılar 2 – 3 dakika aralıklarındadır ve oldukça sancılıdır.

İkinci evre;

Tamamen genişleyen rahim boynundan dolayı ikinci evre başlamış demektir. Ikınmanız gereken bir evredir. Sürekli ıkınarak bebeğinizin daha rahat çıkmasını sağlayabilirsiniz.
Başı çıktıktan sonra omuzlarının da çıkmasıyla beraber en zor bölümü bitirmiş olacaksınız. Doğum anında tarifi mümkün olmayan duygular yaşayabilirsiniz.

Üçüncü evre;

Bebeğin doğumuyla başlar ve plasenta vücuttan atılana kadar devam eder. Son evre hafif sancılı bir evredir.

İlginizi Çekebilir

37 Haftalık Hamilelik (Gebelik)

Akciğerleri tamamen gelişen bebeğinizin doğumuna 3 hafta kaldı. Artık erken doğum söz konusu değil. Sezaryen …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir