web
analytics
Çarşamba , 22 Kasım 2017
Ana Sayfa / Hafta Hafta Gebelik / 32 Haftalık Hamilelik (Gebelik)

32 Haftalık Hamilelik (Gebelik)

Son 7 haftada doğumdaki kilosunu alan bebeğiniz gittikçe ağırlaşmaya başlıyor. Gerçek saçları da çıkıyor ve teni de iyice yumuşamaya başladı. Kan miktarınızdaki olan artıştan dolayı rahminiz mideye baskı uyguluyor ve bu da nefes darlığına ve mide yanmalarına sebep olabilir. Bu durumu hafifletmek için yastığınızı dik pozisyona getirerek uyumaya çalışın.

Sponsorlu Bağlantılar...

Sona doğru gelirken bel ağrılarınızda artışlar kaçınılmaz olacak. Ağrılarınızı doktorunuza söyleyin çünkü aniden ortaya çıkan bel ağrıları erken doğumun habercisi olabilir. Bel ağrılarınızın sebebi genelde büyüyen rahminizdir. Ağırlık merkeziniz değişti ve belinize çok yük bindi. Yine de doktor kontrolünde olmakta fayda var.

32-haftalik-gebelik

Hareket etmek artık sizin için çok zor olmalı. Yürümek, kalkmak, eğilmek işkenceye dönmüştür. Yine de hareketsiz durmayınız. Ufak ufak egzersizler yapınız. Bu egzersizler kaslarınızı hareket ettirdiği için bebeğiniz içinde faydalı olacaktır.

Bu dönemde 300 kalori fazladan ihtiyacınız olacaktır. Ancak kaliteli kalori almaya dikkat ediniz. Gereksiz aldığınız gıdaların hamileliğinize hiçbir faydası olmayacaktır. Bolca meyve, sebze ve tam tahıl tüketin. Ayrıca protein almayı da ihmal etmeyin. Protein ihtiyacınızı hayvansal ve bitkisel gıdalardan alabilirsiniz.

Folik asit hamilelik için çok önemlidir. Günde 600 mg folik asit almalısınız. Bunu da mısır gevrekleri, meyve suları ve ekmekten alabilirsiniz. Bol bol balık ve yeşil yapraklı sebze türlerini de tüketmeyi ihmal etmeyiniz.

İlginizi Çekebilir

37 Haftalık Hamilelik (Gebelik)

Akciğerleri tamamen gelişen bebeğinizin doğumuna 3 hafta kaldı. Artık erken doğum söz konusu değil. Sezaryen …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir