web
analytics
Çarşamba , 22 Kasım 2017
Ana Sayfa / Hafta Hafta Gebelik / 3 Haftalık Hamilelik (Gebelik)

3 Haftalık Hamilelik (Gebelik)

Hiç bir değişikliğin olmadığını düşünseniz bile gebelik için en önemli hafta 3. Haftalıktır. Çünkü 3. Haftalıkta döllenme gerçekleşir.

Sponsorlu Bağlantılar...

Rahme doğru ilerlemekte olan yumurta hücresi sperm hücreleri ile karşılaşır. Bu yoğunluğun arasında sadece bir tane sperm hücresi yumurta hücrelerinin üstündeki zırh tabakasını delerek yumurta hücresinin içerisine girmeyi başarır. Bu dönemde doğacak bebeğin tüm genetik yapısı belirlenmiş olur.

3-haftalik-gebelik

 

Hangi vitaminleri almalısınız ve nasıl beslenmelisiniz ?

Çocuk sahibi olmaya karar verdiğiniz günden itibaren günde 400 mikrogram aldığınız folik aside devam etmelisiniz. Aynı zamanda yeteri miktarda kalsiyum, protein ve demir alımına özen gösterilmelidir.

Kalsiyum diş ve kemik gelişiminde önemli rol oynadığı için kalsiyum alımına özen gösterilmelidir. Yeni dokuların oluşmasında protein önemli yer tutar, bu yüzden protein alımı gebelikten önce 45 gram almanız gerekirken gebelik döneminde ise 70 grama çıkartılmalıdır.

Beslenmenizde mutlaka süt ve süt ürünleri, baklagiller ve yeşil sebzelerde olmalıdır. Ayrıca hamilelik boyunca bebeğin devamlı artan kan yoğunluğundan dolayı vücudunuzda demir eksikliği ve kansızlık olmaması için kan yapıcı gıdalar ve içerisinde demir olan gıdalarda tüketilmelidir. Yeşil yapraklı sebzeler, baklagiller, yumurta ve kırmızı et demir açısından zengin olan gıdalardır.

İlginizi Çekebilir

37 Haftalık Hamilelik (Gebelik)

Akciğerleri tamamen gelişen bebeğinizin doğumuna 3 hafta kaldı. Artık erken doğum söz konusu değil. Sezaryen …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir