web
analytics
Pazar , 19 Kasım 2017
Ana Sayfa / Hafta Hafta Gebelik / 29 Haftalık Hamilelik (Gebelik)

29 Haftalık Hamilelik (Gebelik)

Bebeğinizin gelişimi artık iyice hızlandı. Beyni gelişen miniğinizin kafatası da büyümeye başladı. Kas gelişimini sürdüren bebeğiniz için bol bol C vitamini ve demir almanız ve kalsiyumdan da faydalanabilmesi için bol bol süt için. Girdiğimiz bu son 3 aylık dönemde bebeğinizin kaslarının daha güçlü ve daha iyi gelişebilmesi için günde 250 mg kalsiyum alabilmeniz için doktorunuza danışarak besinlerinizi alınız.

Sponsorlu Bağlantılar...

Bebeğinizin hareketlerini artık daha net duyuyorsunuzdur. Bebeğinizin gelişimini takip etmek için doktorunuz sizden tekmelerini saymanızı isteyebilir. Siz doktorunuza gitmeden kaydetmeye başlayabilirsiniz.

Hamilelikte bir çok hastalıkla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunlardan biride hemoroittir. Bunun da sebebi büyüyen rahminiz. Uzun süre ayakta kaldığınızda veya oturduğunuzda da hemoroit görülebilir. Bu esnada her hangi bir kanamayla karşı karşıya kaldığınızda doktorunuza başvurunuz.

29-haftalik-gebelik

Çalışanlar doğum iznine ne zaman çıkmalı?

Genellikle doğum izni doğum öncesi 8 ve sonrası 8 hafta olarak ülkemizde belirlenmiştir. Ancak anne adayları kendilerini ne zaman hazır hissederlerse o zaman izne çıkmaları daha doğru olacaktır. Çalışılan kurumun kurallarına göre de değişiklik olabilir. Doğum incesi izne çıkmayı doğum sonrasına da ekleyebilirsiniz. Bazı gebeliklerde de doğum izni şartlara bağlı olarak ve çalıştığınız kuruma göre değişebilir.

Kesin olarak ne zaman çıkmalıyım derseniz bunun için net bir şey söyleyemeyebiliriz. Çünkü bütün gebelikler değişiklik gösterebilir. Genel de 7 veya 8. Ayda iş bırakılıyor. Doğum izninizi doktorunuzla belirlemeniz daha faydalı olacaktır.

Tüm kurumlar doğum iznine anlayışla bakmaktadırlar. Ama bazen denk gelen doğum izinlerinde sıkıntı olabilir. Bunun için insan kaynakları departmanıyla görüşüp hukuki haklarınızı öğrenebilirsiniz. Ücretsiz izne de çıkabilirsiniz bunu iyice araştırın. Maddi durumunuz el vermiyorsa insan kaynaklarıyla görüşüp eğer işiniz de müsaitse evden de çalışarak izin konusunu daha rahat halledebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

37 Haftalık Hamilelik (Gebelik)

Akciğerleri tamamen gelişen bebeğinizin doğumuna 3 hafta kaldı. Artık erken doğum söz konusu değil. Sezaryen …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir