web
analytics
Çarşamba , 22 Kasım 2017
Ana Sayfa / Hafta Hafta Gebelik / 28 Haftalık Hamilelik (Gebelik)

28 Haftalık Hamilelik (Gebelik)

35 – 37 santimetre boyutlarına gelen büyük boy bir marul büyüklüğünde olan bebeğiniz gözlerini kırpmasıyla birlikte görme duyusu da iyice gelişti. Güçlü ışıklarda bunu algılayabiliyor ve tepkiler veriyor. Dış dünyaya hazırlanan bebeğinizin beyninde milyarlarca sinir hücresi oluşmakta ve beyni iyice gelişiyor.

Sponsorlu Bağlantılar...

En heyecanlı dönem başladı artık son 3 aylık dönem içerisindesiniz. Bu dönemde 4 – 5 kilo alabilirsiniz. Doktorunuzu da iki hafta bir ziyaret etmeye başlayın. Kan testleri yapılacak vücudunuz doğuma elverişli mi bunlar belirlenecek ve doğum riskine bakılacak.

28-haftalik-gebelik

Hamileliğinizin ilk dönemlerinde belirli testler yapılmıştı. Bu testlerden RH negatif olduğunuz belirlenmişse, vücudunuz bebeğinize karşı koymaması için RH immunoglobulin enjeksiyonu yapılacaktır.

Bu dönemde bacaklarınızı kontrol edemeyebilirsiniz. Kontrolsüzce oynatma ve hareket ettirme isteği olabilir. Huzursuz bacaklar sendromu diye adlandırılan burumun nedeni kesin olarak bilinmiyor. Korkmayın ki burumun bebeğinize bir etkisi yok. Bu durumda bacaklarınızı esnetin ve düzenli hareketler yapın. Kafein tüketimini azaltmanız fayda sağlayacaktır.

Preeklampsi

Hamilelerin az bir kısmını etkileyen bir hastalık türüdür. Teşhisinde idrar ve kan testi yapılır. Preeklampsi doğuma yakın bir zamanda ortaya çıkar ve hafif atlatılır. Ağır atlatıldığıda tabi ki olmuştur bu durumda bebeği doğurmak iyileşmenin tek yoludur.

İlginizi Çekebilir

37 Haftalık Hamilelik (Gebelik)

Akciğerleri tamamen gelişen bebeğinizin doğumuna 3 hafta kaldı. Artık erken doğum söz konusu değil. Sezaryen …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir