web
analytics
Pazar , 19 Kasım 2017
Ana Sayfa / Hafta Hafta Gebelik / 26 Haftalık Hamilelik (Gebelik)

26 Haftalık Hamilelik (Gebelik)

Sona doğru yaklaşmaya bir adım daha attınız. Bebeğiniz iri boy bir salatalık ölçülerinde. Miniğinizin cinsel organları da gelişiyor. Bebeğiniz artık dışardaki sesleri daha net seçebiliyor. Sıvıdan nefes alırken biraz içine çekiyor. Hem de doğduktan sonra ki ilk nefesi için egzersiz yapmış oluyor.

Sponsorlu Bağlantılar...

Bebeğinizin odasını planlamak için telaşa düşüp koşuşturmayın. Etrafınızdan yardım isteyin. Zaten iyice ağırlaştınız ve sık acıktığınız için devamlı yemek molası veriyorsunuz. Tansiyonunuzda normalden daha düşük. Bunları düşünerek ağır hareketler edin. Yüksek tansiyon şikayetiniz varsa doktor kontrollerinde bunu doktorunuzla paylaşın. Ayrıca yüzünüzde şişme, el ve ayaklarda ani şişmeler fark ettiğinizde de hemen doktorunuza başvurun.

Günden güne büyüyen ve sığmakta zorlanan rahminiz belinizin alt kısmında ağrılara sebep olabilir. Karın kaslarınız zorlanıyor, aldığınız kilolarda ağırlık yapıyor vücudun alışkın olduğu ağırlıktan daha fazla ağırlık yüklendiği için bu ağrılar normal. Otururken veya yürürken dik durmaya çalışın ve pozisyonunuzu bozmayın. Uyurken de bacaklarınızın arasına yastık koyarsanız daha rahat uyuyabilirsiniz.

Doğum planı yapmak

Hazırlıksız yakalanmamak için önceden planlama yapmakta fayda var. Ayrıca da sizin için çok keyifli olacaktır. Son dakika hazırlık yapmaya kalkarsanız unutacağınız bazı şeyler olabilir. Eşyalarınızı, ne giyeceğinizi hazırlarsanız ruhen de kendinizi rahat hissedeceksiniz.

Doğum yöntemi içinde doğum planlaması yapmak faydalı olacaktır. Doktorunuzla konuşarak hangi doğum yöntemini kullanacağınıza karar verebilirsiniz. Doğum planı endişelenmenizi hafifletecektir. Kimse önceden bir şeyleri bilemez. Hazır olmak sizin telaşlanmamanıza fayda sağlayacaktır.

26-haftalik-gebelik

Doğum planı yaparken dikkat edilecekler;

Doğum yaparken yanınızda kimin olmasını istediğinize karar verin.

Epidural doğum mu yoksa ilaçsız doğum mu istediğinizi belirleyin.

Doğum yaparken karşınıza ayna konmasını isterseniz bebeğinizin doğum anını görebilirsiniz.

Sıkça acıkıp yemek molası verme ihtiyacı duyacağınız için enerji arttıracak besinleri tüketmeye dikkat edin. İşte enerjinizi arttıracak besinler;

Yumurta, Elma, Somon, Yoğurt, Nohut, Yulaf ezmesi

İlginizi Çekebilir

37 Haftalık Hamilelik (Gebelik)

Akciğerleri tamamen gelişen bebeğinizin doğumuna 3 hafta kaldı. Artık erken doğum söz konusu değil. Sezaryen …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir