web
analytics
Pazar , 19 Kasım 2017
Ana Sayfa / Hafta Hafta Gebelik / 25 Haftalık Hamilelik (Gebelik)

25 Haftalık Hamilelik (Gebelik)

Orta boy bir şalgam boyuna gelen bebeğiniz 29 santimetre uzunluğuna geldi. Artık kırışıklıklar düzeliyor. Çünkü bebeğinizin yağ dokusu gelişiyor. Bu da cildinin altının dolmasına ve kırışıklıkların yok olmasına sebep oluyor.

Sponsorlu Bağlantılar...

Bebeğinizin vücudundaki tüylenmeler devam ederken sizin vücudunuzda da tüylenmeler görülebilir. Hormonal değişikliklerden dolayı saçlarınız daha gür ve hiç tüy çıkmayan yerlerinizde tüylerin çıkması ve bunların uzaması görülebilir. Hiç telaşlanmayın doğum yaptıktan sonra bu tüyler dökülecek.

Büyüyen karnınızdan dolayı ilk günlerdeki gibi hareket edemiyorsunuz ve rahat spor yapamayıp çok çabuk yoruluyorsunuzdur. Doktorunuza spora devam edip etmeyeceğiniz hakkında danışın. Daha rahat fazla yorulmayacağınız hareketler önerebilir.

24 – 28. Haftalarda anemi testi de yaptırmayı unutmayınız. Çünkü hamilelerde yaygın olan demir eksikliğine bağlı önlem alabilirsiniz. 24 – 28. Haftalar arasında doktor kontrollerinizi iki haftada bir şeklinde ayarlayın. Doğuma yaklaştıkça doktor ziyaretleriniz haftada bire düşecektir.

25-haftalik-gebelik

Doktor ziyaretlerinde neler yapılır?

Doktorunuz ruhsal ve fiziki olarak kendinizi nasıl hissettiğinizi soracaktır. Depresyon, baş ağrısı, vajinal kanamalarınızın olup olmadığını bilmek isteyecektir.

Bebeğinizin ne kadar sıklıkla tekmelediğini, hareketlerini soracaktır. Bu yüzden doktora gitmeden önce bunları not alın. Muayene esnasında işinizi kolaylaştıracaktır.

Rahminizi kontrol edecektir. Ancak her doktora gittiğinizde rahim kontrolü yapılmaz sıkıntınız varsa eğer sıklıkla kontrol yapılır. Yani erken doğum riski varsa.

Doktor kontrollerinize eşinizle gidin. Eşinizi bu heyecandan mahrum bırakmayın. Hem de nelere dikkat etmesi gerektiğini öğrenecektir.

İlginizi Çekebilir

37 Haftalık Hamilelik (Gebelik)

Akciğerleri tamamen gelişen bebeğinizin doğumuna 3 hafta kaldı. Artık erken doğum söz konusu değil. Sezaryen …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir