web
analytics
Pazar , 19 Kasım 2017
Ana Sayfa / Hafta Hafta Gebelik / 23 Haftalık Hamilelik (Gebelik)

23 Haftalık Hamilelik (Gebelik)

Büyük bir mango boyutlarına ulaşan bebeğiniz için müziğin sesini açıp dans edin. Hareket algılama duyusu geliştiği için ritmik hareketlerinizi anlayacaktır. Akciğerdeki kan damarları gelişimini sürdürürken bebeğiniz nefes almak için hazırlıklarını sürdürüyor. Duyma algısı iyice gelişen bebeğiniz dış dünyadaki sesleri iyice algılıyor. Elektrik süpürgesini gibi yüksek sesleri tanıyor. Bu yüzden doğduktan sonra duyduğu yüksek sesleri tanımız olduğu için yadırgamayacak.

Sponsorlu Bağlantılar...

İlerleyen haftalarda ayak şişlikleriniz daha çok artacak. Şimdiden şişmeye başlamıştır bile. Yaz aylarında hamilelik geçiriyorsanız akşamüstü halsizlik çökebilir. Bacaklarınız ağrıyabilir. Bunun sebebi ise kan akışında yaşanan değişimlerdir. Bunun adına ödem denir ve bu hamilelik döneminde normal bir durumdur.

23-haftalik-gebelik

Şişkinliğe karşı nasıl önlem alabilirsiniz?

Ağrıyan ayaklarınızı yan yatarak dinlendirin. Ödem son 3 aylık döneme has bir durumdur ama şimdiden şişmeye başlayacaktır. Sol tarafınıza uzanarak yatın.

Ayaklarınızı yukarıda tutmaya dikkat edin. İş yerindeyseniz eğer ayaklarınızın altına tabure koyarak ayaklarınızı yükseğe kaldırabilirsiniz. Bacak bacak üstüne atmamaya özen gösterin.

Mümkün olduğunca düzenli spor yapmaya ve bol su içmeye dikkat edin. Bacaklarınızı sıkacak çorap giyinmeyin. Şişen bacaklarınızda sıkı çorap sizi rahatsız edecektir.

Preeklampsi nedir?

Hamileliğin 20. Haftasından sonra idrarınızda protein varsa ve yüksek tansiyonunuz varsa preeklampsi teşhisi konulur. Hamileliğin 2. Yarısından sonra ortaya çıkar. İleri bir vakada olabilir.

Rahme ulaşan kanın miktarının düşmesi kan akışının azalmasından kaynaklanır. Bu durum bebekte gelişme geriliğine sebep olabilir. Aşırı şişme olduğunda doktorunuza mutlaka danışın.

Preeklampsi ne zaman olacağı belli değildir. Bu yüzden kendinizi devamlı takip edin. Bu belirtileri fark ettiğinizde dikkat edin;

Şiddetli baş ağrısı
Görmede bulanıklık
Mide bulantısı
Üst karında şiddetli ağrı

Tabi ki belirtiler her insanda farklılık gösterebilir. Hatta hiç belirtide olmayabilir. Bu teşhisleri yapabilmek için vücudunuzu iyi tanımış olmanız gerekiyor. Her durumu doktorunuza bildirmeyi kendinize görev edinin.

İlginizi Çekebilir

37 Haftalık Hamilelik (Gebelik)

Akciğerleri tamamen gelişen bebeğinizin doğumuna 3 hafta kaldı. Artık erken doğum söz konusu değil. Sezaryen …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir