web
analytics
Pazar , 19 Kasım 2017
Ana Sayfa / Hafta Hafta Gebelik / 20 Haftalık Hamilelik (Gebelik)

20 Haftalık Hamilelik (Gebelik)

Yolu artık yarıladınız. Miniğinize kavuşmanız için bir bu kadar daha zaman kaldı. Bir muz boyutlarına ulaşan miniğiniz sindirim sistemini geliştiriyor. Bebeğinizin bağırsaklarında yapışkan bir madde birikiyor. Bebeğiniz ilk dışkısında bu maddeyi atacak.

Sponsorlu Bağlantılar...

Düşük tehlikesi çok aza indi artık. Yolun ortasındasınız. Derin bir nefes çekebilirsiniz. Bu haftadan sonra kendinize her hafta yarım kilo almanız gerektiğine dair hedef koyun.
Doktorunuzla da bu hedefinizi paylaşın. Hamile kalmadan önceki durumunuza göre kesin bilgiyi verecektir.

Bu dönemden sonra demir alımına özen gösterin. Hamileliğiniz için demir çok önemli bir etkendir. Hamilelik döneminiz de günlük demir ihtiyacınız 27 mg’dir, normal dönemde ise 18 mg’dir. Kırmızı et demir ihtiyacınız için en etkili besindir. Karaciğerde bol miktarda demir bulunur ancak hamilelikte önermiyoruz. Çünkü güvenli olmayan miktarda A vitamini bulunuyor bu yüzden hamilelikte karaciğerden kaçının.

20-haftalik-gebelik

Uyku problemini nasıl çözebilirsiniz?

Her geçen gün uyku probleminiz artıyor ve belki de hayatınız da ilk defa horlayabilirsiniz. Horluyorsanız eğer başınızı yüksekte tutun.

Uykuyu kaçıran bir etkende bacak kramplarıdır. Ayağa kalkıp biraz dolaşırsanız ağrılardan kurtulup uykunuza devam edebilirsiniz.

Sıcak basmasıyla uyanıyorsanız bu hormonlardan kaynaklanan bir durum. Yatak odanızı üşümeyeceğiniz bir sıcaklığa ayarlarsanız bu sorundan da kurtulabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir

37 Haftalık Hamilelik (Gebelik)

Akciğerleri tamamen gelişen bebeğinizin doğumuna 3 hafta kaldı. Artık erken doğum söz konusu değil. Sezaryen …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir