web
analytics
Pazar , 19 Kasım 2017
Ana Sayfa / Hafta Hafta Gebelik / 19 Haftalık Hamilelik (Gebelik)

19 Haftalık Hamilelik (Gebelik)

19. haftada yapılan araştırmalara göre bebeğinizin dışarıdaki sesleri duyabileceğini gösteriyor. Çünkü bebeğinizin duyma, görme, koklama duyularının beyinde yer aldığı alanları gelişiyor. Artık bebeğinizle konuşun, ona müzik dinletin hatta kitap bile okuyabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar...

Orta boy bir domates boyutuna gelen minnoşunuzun boyu 15 santimetre civarında. Saçları da çıkmaya başladı. Amniyotik sıvı içinde bulunan bebeğinizin derisinin çürümemesi için vücudunu verniks caseosa isimli bir tabaka kapladı.

Yavaş yavaş vücudunuzun büyümesine alışın çünkü önümüzdeki haftalarda bu büyüme daha hızlı gerçekleşecek. Bu yüzden hareketli bir günün sonunda acı çekebilir, ani bıçak sapmaları şeklinde acı hissedebilir, alt karın bölgesinde ağrılar olabilir. Endişelenecek bir durumla karşı karşıya kalmayacaksınız ama bu ağrılar şiddetlendiğinde doktorunuza başvurmakta fayda var.

19-haftalik-gebelik

Ağrıları hafifletmek için öneri;

Öncelikle vücudunuzu güçlendirmelisiniz. Egzersizler hafif tempolu yürüyüşler, ve vücudunuzu esnetecek hareketler yapmalısınız. Kaslarınız güçlenecek ve kaslarınız bebeğinizi taşıyacak güce sahip olacak.
Sıcak su torbası kullanabilirsiniz ve ya ısıtılmış bir havlu da ağrınızın hafiflemesine yardımcı olacaktır.
Midenizi zorlayacak besinlerden uzak durmakta fayda var. Zengin vitaminli ve mineralli gıdalar tüketin.

Koyu çizgi neden çıkar?

Cildinizle aynı renkte olan koyu çizgi tıp dilinde “linea nigra” göbek deliğinden kasık kemiğine kadar inen çizgidir. Daha önce fark etmemiş olabilirsiniz. Hamilelik döneminde melanin üretiminin artmasına bağlı olarak bu çizgi koyulaşıp belirgin bir hal alıyor. Koyulaşma doğumdan sonra geçecektir. Bu renk değişiminden rahatsız olduysanız doğal makyaj ürünleriyle kapatabilirsiniz. Şunu unutmayın ki doğumdan sonra mutlaka geçecektir.

En zor seçim

Anne babalar bebeklerinin ismine karar vermekte çok zorlanıyorlar. Belki de en zor kararları olacak. Düşündüğünüz isme dışarıdan olumsuz tepki bile alsanız buna takılmayın bu sizin ve eşinizin kararı. Belirleyeceğiniz isim seslenildiğinde rahat ifade edilebilen bir isim olmalı. Soyadınızla uyumlu ancak alay konusu olmayacak bir isim seçin. İsimlerin kişilerin karakterini yansıttığı hatta karakterini belirlediğine dair araştırmalar var. İyi anlamlara gelen isimler belirleyiniz.

İlginizi Çekebilir

37 Haftalık Hamilelik (Gebelik)

Akciğerleri tamamen gelişen bebeğinizin doğumuna 3 hafta kaldı. Artık erken doğum söz konusu değil. Sezaryen …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir