web
analytics
Pazar , 19 Kasım 2017
Ana Sayfa / Hafta Hafta Gebelik / 18 Haftalık Hamilelik (Gebelik)

18 Haftalık Hamilelik (Gebelik)

Bebeğinizin boyu 12 – 13 santimetre boyutlarında bir dolmalık biler kadar oldu. Kollarını ve bacaklarını sıklıkla hareket ettiriyor. Merak etmeyin birkaç hafta içerisinde artık sizde bebeğinizin hareketlerini hissetmeye başlayacaksınız. Cildi hala ince ve kan damarları görülebiliyor.

Sponsorlu Bağlantılar...

Bebeğiniz doğduktan 1 yıl sonra oluşumunu tamamlayacak olan miyelin kılıfı oluşumu bu haftalarda başlıyor. Bebeğiniz kız ise rahmi ve fallop tüplerini görmek mümkün erkek ise genital organları görülebilir. Ya da utangaç bebeğiniz bunu saklamayı da tercih edebilir.

Bu sıralar iştahınız açılabilir. Kilonuzda artış yaşanmaması için sağlıklı beslenin. Sadece kendinizi değil bebeğinizi de düşünerek besinlerinize dikkat edin ve patates kızartması, tatlı gibi kalorilerden uzak durun.

Kıyafetlerinizin içine girmekte zorluk çekebilirsiniz. Şişen göğüsleriniz, büyüyen beliniz ve göbeğiniz artık sizi yeni kıyafetler almaya itecektir. Alış veriş yaparken alacağınız kıyafetlerin rahat olmasına dikkat edin.

Bu dönemde tansiyonunuz çok düşük olabilir. Aniden kalmayın ve ani hareketler yapmayın. Baş dönmesi yaşayabilirsiniz. Uyuma şeklinize bu haftadan itibaren dikkat edin. Yan tarafınıza doğru uyumanız daha doğru olacaktır. Sırt üstü yattığınızda rahminiz kan akışını engelleyecek baskıyı yapacaktır.

Ultrason kontrollerinizi mutlaka yaptırın. Doktorunuz bebeğinizin durumu hakkında ayrıntılı bilgi verecektir ve belki de bebeğinizi parmağını emerken göreceksiniz.

18-haftalik-gebelik

 

İş yerinde hamilelik

Çalışan bir anne adayıysanız eğer iş yerinizde yaşadığınız değişiklikler enerjinizi düşürebilir. Günlük 15 – 20 dakika dinlenebileceğiniz bir yer ayarlayabilirseniz bu sizin için daha iyi olacaktır. En azından biraz rahatlama imkânınız olacak. Hem çalışıp hem de bebeğinizi düşünmek çok yorucu olacaktır. Ara ara dinlenmekte fayda var.

İlginizi Çekebilir

37 Haftalık Hamilelik (Gebelik)

Akciğerleri tamamen gelişen bebeğinizin doğumuna 3 hafta kaldı. Artık erken doğum söz konusu değil. Sezaryen …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir