web
analytics
Çarşamba , 22 Kasım 2017
Ana Sayfa / Hafta Hafta Gebelik / 17 Haftalık Hamilelik (Gebelik)

17 Haftalık Hamilelik (Gebelik)

Hızla büyümeye devam eden minik mucizenizin kıkırdak dokuları kemik halini almaya başlıyor. Bebeğiniz bir turp boyutlarına ulaştı. Ter bezleri de gelişmeye başladı bile. Eklemlerini hareket ettirebiliyor.

Sponsorlu Bağlantılar...

Artık ağırlık merkeziniz değişiyor. Büyüyen göbeğinizle beraber dengenizi kaybediyormuş gibi hissedebilirsiniz. Çok normal. Bazı zamanlar dengede durmakta zorluk çekeceksiniz. Bu dönemde topuklu ayakkabı giyinmemeye özen gösterin. Özellikle araba kullanıyorsanız emniyet kemerinizi göbeğinizin üstünden değil altından geçirin.

Gözlerinizde kuruluk olmaya başlayabilir. Doktorunuza danışarak nemlendirici kullanın. Bu nemlendirici baya işinizi kolaylaştıracak. Eğer lens kullanıyorsanız lenslerinizi her gün mutlaka değiştirin. Yine de rahatsızlığınız devam ediyorsa gözlük kullanmayı deneyiniz.

17-haftalik-gebelik

Artık iki kişilik yiyorsunuz!

Hamilelik döneminizde bol bol salata tüketin. Hatta gittiğiniz mekânlarda salata barı bulunup bulunmadığına dikkat edin. Mide ağrısı, hazımsızlık gibi şikâyetleriniz başladıysa veya varsa ağır gıdalardan uzak durarak hafif besinleri tercih etmeye özen gösterin. Aklınıza her geleni her yerde yemeyin. Çünkü her gittiğiniz mekânın temizliğinden emin olmayabilirsiniz.

Artık iki kişilik yiyorsunuz derken porsiyonlarınızı 2 katına çıkartın demedik. Porsiyonlarınızı sınırlayın ve sağlıklı gıdaları tüketin. Günlük normal tüketiminizden 300 kalori civarında yukarı çıkabilirsiniz.

Hamilelikte görülen rüyalar

Hamilelik döneminde anne adayları daha sık rüya görür ve bu rüyaların içeriği değişik olabilir. Rüyalarınız çok karmaşık olabilir. Bunun sebebi ise uykunuzun devamlı bölünmesi, midenizdeki yanmalar, sırt ağrıları ve sürekli tuvalete gitme isteği olabilir. En önemli bir sebebi de hormonlardır.

İlginizi Çekebilir

37 Haftalık Hamilelik (Gebelik)

Akciğerleri tamamen gelişen bebeğinizin doğumuna 3 hafta kaldı. Artık erken doğum söz konusu değil. Sezaryen …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir