web
analytics
Pazar , 19 Kasım 2017
Ana Sayfa / Hafta Hafta Gebelik / 15 Haftalık Hamilelik (Gebelik)

15 Haftalık Hamilelik (Gebelik)

Orta boy bir elma boyutlarında olan bebeğiniz artık 10 santimetre boyutlarında. Akciğerleri gelişen bebeğiniz burnu aracılığıyla amniyotik sıvıyı ciğerlerinden dışarı atıyor. Artık ışığı fark ediyor. Bunu test etmek isterseniz karnınıza doğru kuvvetli bir ışık tutarsanız kendisini korumaya çalışacak ve hareket edecektir. Tat alma duyusu oluşum evresin.

Sponsorlu Bağlantılar...

Eğer isterseniz bebeğinizin cinsiyetini öğrenebilirsiniz.

Hamileliğinin en başından bu zamana kadar 3 kilo aldıysanız bu normal bir durum. Burun tıkanıklığı yaşıyorsanız bu da hormonal değişikliklerden kaynaklanıyor.

Bebeğinizin tiroit bezleri çalışmaya başladığı için kendi hormonlarını üretebilecektir. Tiroit bezlerinin düzgün ve sorunsuz çalışabilmesi için iyoda ihtiyacı vardır. Deniz ürünleri zengin bir iyot kaynağıdır bu nedenle haftada en az 2 öğün balık tüketmelisiniz.

15-haftalik-gebelik

 

İyot barındıran besinler;

Taze gıdalar, bakliyatlar ve tahıllar iyot yönünden zengindir. Et ve yumurtada ise iyot az miktarda bulunur. Soğan, mantar, sebzeler de iyot açısından zengindir ve bu dönemde bolca tüketin.

Bebeğinizin hareketlerini ne zaman hissedeceğinizi merak ediyorsunuz dimi? 16 ve 22. Haftalar arasında hissedeceksiniz. Bebeğiniz hareket ediyor aslında ama daha sizin hissedebileceğiniz kadar büyümedi telaşlanmayın. İlerleyen zamanlarda nasılsa kuvvetli tekmelerini hissedeceksiniz.

Bebeğinizin tekmelerini hissettiğinizde sanki içinizde mısır patlatıyormuş, kelebekler uçuşuyormuş gibi hissedeceksiniz. İlk hareketleri hissetmeye başladığınızda gaz hareketleriyle bebeğinize ait hareketleri karıştırabilirsiniz. Biraz sure geçince hepsini ayırt etmeye başlayacaksınız.

İlginizi Çekebilir

37 Haftalık Hamilelik (Gebelik)

Akciğerleri tamamen gelişen bebeğinizin doğumuna 3 hafta kaldı. Artık erken doğum söz konusu değil. Sezaryen …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir