web
analytics
Pazar , 19 Kasım 2017
Ana Sayfa / Hafta Hafta Gebelik / 13 Haftalık Hamilelik (Gebelik)

13 Haftalık Hamilelik (Gebelik)

Bebeğinizin gelişimi 13. Haftasında hızla ilerlemeye devam ediyor. Bebeğinizin boyu artık 7.5 santimetre civarında. Bir karides boyunda diyebiliriz. İnce olan derisinden bebeğinizin organları görünebiliyor.

Sponsorlu Bağlantılar...

13. haftada düşük riskiniz çok daha aza düştü. Ancak yinede hamileliğinizin son gününe kadar dikkat etmelisiniz. Yine de düşük riskiniz azaldığı için rahat bir nefes alabilirsiniz.

Bu dönemde libidoda artış olabilir. Cinsel hayatınızda hareketlilik, aşırı istek ve cinsel ilişkide daha fazla zevk alma isteğiyle karşılaşabilirsiniz. Cinsel istekteki artışın sebebi rahim bölgesinde artan kan damarları ve hassasiyettir. Hamilelikte cinsel hayatınızı bitirmeyin çünkü seks bebeğe zarar vermez. Ancak doktorunuz bazı istisnai durumlarda cinsel hayatınıza bir sure ara vermenizi isteyebilir.

Hangi durumlarda cinsel hayata ara verilir;

Vajinal kanama ve anormal akıntılarda
Karın kramplarında
Rahim yetersizliği
Genital herpes
Cinsel yolla bulaşan hastalıklarda

13-haftalik-gebelik

 

Hamilelik döneminizde günlük fazladan 300 kalori almanızda fayda var. Kalori sayımı yapmak hamilelikten sonra aldığınız kalorileri geri vermenizde fayda sağlayacaktır. Bebeğinizin gelişimi için 3 önemli besin Protein, Kalsiyum ve Demir.

Protein; Et, yumurta, fındık ve süt ürünleri güçlü protein kaynaklarındandır. Günlük 71 gram protein almanız yeterli olacaktır. Balık tüketmek protein açısından da önemlidir.

Demir; Hayvansal gıdalar demir yüklüdür. Bolca tüketmelisiniz. Günlük 27 mg demir alınmalıdır. Vejeteryansanız eğer ıspanak ve mercimek demir kaynaklıdır.

Kalsiyum; Bebeğinizin kemik gelişimi için oldukça önemlidir. Yeteri kadar kalsiyum almazsanız bebeğiniz bu kalsiyum ihtiyacını sizden giderecektir ve sizin kemiklerinizde bulunan kalsiyum miktarı azalacaktır. Günde 1000 mg yeterli olacaktı.

İlginizi Çekebilir

37 Haftalık Hamilelik (Gebelik)

Akciğerleri tamamen gelişen bebeğinizin doğumuna 3 hafta kaldı. Artık erken doğum söz konusu değil. Sezaryen …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir