web
analytics
Pazar , 19 Kasım 2017
Ana Sayfa / Genel / Tuvalet eğitiminde nelere dikkat edilmeli?

Tuvalet eğitiminde nelere dikkat edilmeli?

Tuvalet eğitimi zor bir süreç olabilir. Bazı anne ve babaları zorlayan çocukları ile olumsuz iletişim sürmelerine neden olan bir dönem olabilir. Ancak uzmanlar tuvalet eğitimini çocukların güvende hissettikleri dönemde başlamaları gerektiğini söylüyor.

Sponsorlu Bağlantılar...

Çocuklar 24 ile 36 ay arasında tuvalet eğitimini almaları gerekiyor. Her çocuğun gelişimi farklı olduğu için bu süreç her çocuktan çocuğa değişiklik göstermektedir. Çocuğun tuvalet alışkanlığına başlamadan önce yeteri kadar zihinsel gelişim düzeyine ulaşmış olması gerekiyor.

2 veya 2 buçuk yaşında çocuk kendisi tuvalete oturabilecek duruma gelecektir. Kas kontrolünü sağlayan çocuk tuvalet alışkanlığını daha rahat kazanacaktır. Unutmayın ki baskıyla tuvalet alışkanlığı sağlatılmaz.

Tuvalet eğitiminde en önemli madde kontrolün çocukta olduğunu hissetmesidir. Anne baba ne kadar baskı uygularsa eğitim ters teper. Çocuk kendini kanıtlama döneminde olduğu için kontrolün kendinde olduğunu bilmesi sizin işinizi kolaylaştıracaktır. Çocuğun tuvaletini söylemesi için baskı kurmayın. Israrcı olmayın. Emin olun ki sizin ısrarınız inada bindirecektir ve buda süreci zorlaştıracaktır.

Çocuğunuz söz veya mimikleriyle kendini ifade ediyorsa, gün boyunca bezinin 2 saat kuru kalması, kısa bir uykudan sonra hala bezinin kuru kalması çocuğunuzun tuvalet alışkanlığına hazır olduğunun belirtileridir.

Anne babalar nelere dikkat etmeli;

Çocuğunuz altına kaçırınca ona kızmak yerine temizleme işine onu da ortak edin.

Üzerinden kolayca çıkarabileceği kıyafetler tercih edin.

Çocuğunuzun tuvaleti geldiğinde ve bunu size söylediğinde onu cesaretlendirecek cümleler kurun.

Eğitim esnasında mutlaka bir düzen oturtun. Baskı kurmayın.

Yemekten sonra, yatmadan önce hatta gece uykusundan uyandırdığınızda tuvaletini yapması gerektiğini olumlu cümleler kurarak öğretin.

4 yaşından sonra hala tuvalet eğitimi almadıysa ve altına kaçırıyorsa mutlaka bir uzmandan yardım alın.

İlginizi Çekebilir

9 Haftalık Hamilelik (Gebelik)

Bebeğinizin birey olmaya adım attığı bu haftalarda boyu 2 cm, ağırlığı 2 gramdır. Gözler gelişir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir