web
analytics
Pazar , 19 Kasım 2017
Ana Sayfa / Genel / Hamilelik (gebeliğe) hazırlık

Hamilelik (gebeliğe) hazırlık

Hamilelik (gebelik) öncesi neler yapılmalı

Yeni evlenen çiftlerin bazıları evlendikten belli bir zaman sonra çocuk yapmaya karar verirken bazıları da hemen evlendikleri anda bir çocuk sahip olmamayı isterler. Anne baba adayları artık bir çocuk sahibi olmaya karar verdikleri zaman dikkat etmeleri gereken bazı unsurlar vardır. Dikkat edilmesi gereken bu unsurların en önemlilerini şu şekilde sıralayabiliriz;

Sponsorlu Bağlantılar...

-Çiftler çocuk sahibi olmaya karar verdikten sonra doktorlarına başvurmalıdır. Hamile kalmadan öncede bazı tahliller yapılacaktır ve size hamilelik hakkında ve hamilelik öncesinde nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda bilgiler verecektir. Bu yüzden hamile kalınca değil hamile kalmadan önce doktorunuza görünmeniz gerekir.

-Gebe kalmayı düşünen herkesin folik asit vitamini kullanmaya başlamalıdır. Folik asit vitamini bebekte nöral tüp defekti denilen anomalileri önler.

-Gebe kalmanızı kolaylaştırması açısından ilişkiye yumurtlama dönemine yakın günlerde girmeniz gerekir. Gebe kalmanızı kolaylaştıran unsurlar hakkında daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

-Gebe kalmaya karar verdikten sonra doktorunuza danışmadan hiç bir ilacı kullanmayın. Bunun sebebi her an gebe kalma olasılığını göz önünde bulundurarak kullandığınız ilaçlar hamileliğinize zarar verebilir.

hamilelik-hazirligi

-Aynı şekilde radyasyon (röntgen) alanlarına yaklaşmayın.

-Alkol ve sigara gibi alışkanlıklarınız varsa hamile kalmaya karar verdiğiniz andan itibaren bunları bırakmanız gerekir.

-Eğer yeni evlendiyseniz evliliğinizin henüz 1. yılını doldurmadan neden hala hamile kalamadım gibi stres ve kaygıdan uzak durulmalıdır. Kaygı ve stres gebelik isteyen çifti olumsuz etkileyerek zarar verecektir. Çiftlerde gebelik oluşması için beklenen zaman, düzenli ve korunmasız 12 aylık cinsel ilişki yaşadıktan sonradır.

-Hamilelik oluşması için en ideal cinsel ilişki sıklığı haftada 2 kere olmalıdır.

-Hamilelik döneminde kendinizi hem psikolojik hemde fiziksel olarak iyi hissetmenizi sağlaması için düzenli spor ve egzersiz yapmanız tavsiye edilir. Hamilelik döneminden önce yaptığınız spor ve egzersizler hamilelik sırasında yapmanız gereken egzersizleri daha rahat yapmanızı sağlayacaktır.

-Fazla kilolarınız varsa gebelik döneminden önce bir diyetisyene başvurarak bu kilolardan kurtulmanız size hamilelik zamanında ve doğum konusunda fayda sağlayacaktır.

-Eğer 35 yaşından daha büyükseniz hamile kalma potansiyelinizi öğrenmek için bir kadın doğum uzmanına başvurmanız tavsiye edilir.

-Guatr, diyabet,anemi hipertansiyon veya farklı bir sistemik rahatsızlığınız varsa bu hastalıklarla ilgili doktorunuza başvurarak hamilelik öncesi ve hamilelik döneminde hangi tedavileri uygulamanız gerektiğini planlamalısınız. Örneğin doktorunuz kullandığınız bazı ilaçları değiştirerek farklı ilaçlar verebilir.

-Gebelik planlanmaya başlandığı dönemde düzenli ve dengeli beslenmeye dikkat edilmelidir. Gebeliğe mümkün olduğunca ideal kiloda başlanmalıdır. Fazla kalori alımı sonrasında oluşacak obezite hamilelik döneminde bazı sorunları da beraberinde getirecektir.

-Gebe kalmayı beklemeden gebelik dönemi ile ilgili bilgileri şimdiden öğrenmeniz size fayda sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir

İLK 1000 GÜN BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİ İÇİN NEDEN ÖNEMLİDİR?

Bebeğiniz karnınıza düştüğü ilk günden itibaren, birlikte birçok ilki deneyimlersiniz: ilk kalp atışı, onu karnınızda …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir