web
analytics
Çarşamba , 17 Ocak 2018
Ana Sayfa / Doğum / Suni sancı ile doğum nasıl başlatılır?

Suni sancı ile doğum nasıl başlatılır?

Suni sancı, normal doğumun başlaması için hamileye verilen faydalı bir işlemdir. Anne ve bebeğin sağlık durumunda sıkıntı varsa veya doğumu kolaylaştırmak adına suni sancı verilir. Bazen de tıbbı bir sebep olmasa da suni sancı verilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar...

Suni sancının uygulaması için gerekli koşullar vardır. Bu koşulları sıralayacak olursak;

Muayene sonucunda rahim ağzında açılma olmayacağı ön görüldüğünde suni sancıdan önce rahim ağzının açılma işlemi gerçekleştirilir.

Doğumun olması için rahim ağzının doğuma hazır olması gerekir. Doğumun artık beklendiği durumlarda rahim ağzı incelir ve açılmaya hazır hale gelir.

Rahim ağzı değerlendirmesi 6 ve üzeri ise doktorlar doğumu başlatmak için suni sancı verirler. Suni sancıda damardan serum ile verilen bir işlemdir. Bir ilaç kullanılır. Bu ilaç sayesinde rahim kasılmaya başlar. Suni sancı normal doğum için en etkili yöntemdir. Ancak bunun için anne adayının ve ailenin biraz sabırlı olması gerekir.

Bazen verilen suni sancıya rağmen doğum gerçekleşmez. En fazla 8 saat verilen suni sancı sonucunda doğum hala gerçekleşmiyorsa suni sancıya devam edilmez. Anne adayına ve doktoruna bağlı olacak şekilde 12 saat dinlenmenin ardından tekrar suni sancı verebilir veya sezaryen doğum olabilir.

Suni sancı, ikiz gebelik varsa, daha önce sezaryen ile doğum yapıldıysa veya bebeğin eşi rahimi tıkayacak durumda ise suni sancı verilmez.

İlginizi Çekebilir

Kolay bir doğum için hamilelik yogası

Hamilelik boyunca bebek ve anne için esnek bir vücut çok önemlidir. Esnek vücut doğumu kolaylaştırır. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir