web
analytics
Pazar , 19 Kasım 2017
Ana Sayfa / Doğum / Sezaryen sonrası ağrı ne zaman geçer?

Sezaryen sonrası ağrı ne zaman geçer?

Ameliyat olan insanlarda olduğu gibi sezaryen operasyonundan sonra da belli ağrılar olmaktadır. Sezaryen doğum sonrası ağrıların nedeni cilt altındaki kas ve dokuların kesilmesidir. Rahim kanamayı durdurmak için kasılır ve bu kasılmada ağrılara sebep olur.

Sponsorlu Bağlantılar...

Normal doğum yapılmış olsaydı bile, kanama, hormonel değişiklik, yorgunluk, memelerde şişme, halsizlik, kasıklarda ağrı ve terleme gibi belirtiler olacaktı. Ancak sezaryen doğuma ek olarak karın bölgesinden 8 kat tabakanın kesilmesi ve dikilmesiyle oluşan ağrılar sızılar doğum sonrası dönemi biraz daha zorlaştırmaktadır.

Sezaryen ameliyatının en ağrılı olduğu zaman dilimi 2 ve 4 saat arasıdır. Epidural anestezinin bu saat diliminde çok büyük etkisi vardır. Çünkü epiduralin etkisi operasyondan sonrada devam etmektedir. Böylelikle anne zor saatleri ağrısız atlatabilir. Ameliyat sonrası verilen serum içindeki ağrı kesici ağrıların önüne geçer.

Sezaryen-sonrasi-agri-ne-zaman-gecer

Sezaryen ameliyatından sonra dikişleri zorlamamak için ilk bir hafta ağır hareketlerden sakınmak gerek. Ağır kaldırmak, ters bir hareket yapmak tehlikeli olabilir. Ancak devamlı yatmakta doğru değildir. Hafif hafif hareket halinde olunmalı. Yürüyüşler yaptığınızda hafif kasılmalar ve ağrılar olacaktır. Emzirmek kasılmaların artmasına sebep olacaktır ama toparlanmanız içinde faydalı olacaktır. Bağırsaklardaki hareketler için gaz yapacak besinlerden sakının. İlk doktor kontrolüne kadar kanama olmaması için oturarak duş alın. Eğer kanama artış gösterir ve normal dışında olan durumlarla karşılaşırsanız doktorunuza başvurun.

Ameliyattan 6 saat sonra ağrı azalacaktır. Sezaryen ameliyatı olanlar bir gün hastanede kalıp taburcu olurlar. Evde ağrıyı önlemek için reçeteye ağrı kesici yazılır.

İlginizi Çekebilir

Normal doğum nasıl başlar?

Hamileliğin son aylarında anne karnında sertlik hisseder ve ağrıları olur bunlar yalancı doğum sancılarıdır. Bu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir