web
analytics
Çarşamba , 22 Kasım 2017
Ana Sayfa / Doğum / Sezaryen doğum kaçıncı haftada yapılır?

Sezaryen doğum kaçıncı haftada yapılır?

Sezaryen doğumun için uzmanlar 39. Haftanın dolmasının gerektiği görüşünde. 39. Hafta dolmadan sezaryen doğumun yapılması gelişmekte olan bebeğin daha gelişimini tamamlamamış olmasından kaynaklı sorunlarla karşı karşıya kalmanıza sebep olabilir. Erken yapılan sezaryen doğum bebek için risk taşırken anne için risk taşımamaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar...

Planlanmamış acil sezaryen doğumlar yani anne ve bebek için hayati acil durumlar gerekiyorsa hamileliğin her haftasında yapılabilir. 34. Haftadan önce yapılan sezaryen doğumlar bebeğin akciğer solunumunu tamamlamamasından dolayı bebeğin solunum sıkıntısı çekmesine sebep olabilir. 34. Haftadan sonra gerçekleşen acil sezaryen doğumlarda risk fazla oluşmamaktadır.

sezaryen-dogum

24. hafta öncesi yapılan ameliyata sezaryen denilmemektedir. Bunun nedeni ise bebeğe dair hiçbir yaşamsal bulgunun beklenmemiş olmasıdır. Gebeliğin sonlanması için yapılan bir ameliyattır.

Daha önce sezaryen ameliyatı geçirenlerle hiç sezaryen ameliyatı geçirmeyenler arasında sezaryen ameliyatının süresi farklılık gösterir. Ortalama 30 ile 60 dakika arasında değişmektedir. Sezaryen ameliyatı olan hasta bir haftada günlük işlerini yapabilecek ve rahat oturup dolaşabilecek durumda olur. Dikiş izinin iyileşmesi en az bir hafta sürer.

Daha önce sezaryen ile doğum yapmış anne daha sonra normal doğum yapma şansı vardır. Ancak başarı oranı düşüktür. Sezaryenden sonra normal doğumu tercih edildiğinde doğum daha yavaş olacaktır. Suni sancılarla doğumu hızlandırabilirler.

 

İlginizi Çekebilir

Normal doğum nasıl başlar?

Hamileliğin son aylarında anne karnında sertlik hisseder ve ağrıları olur bunlar yalancı doğum sancılarıdır. Bu …

3 Yorum

  1. Mən də 3 cü əməliyyatdır olacaq bu çoxmu qorxuludu? 32həftədəyəm tonus 2 müsbətdir

    Bu mesaj Yeni Tablet Android Uygulaması ile gönderilmiştir.

  2. Məndə ilk hamiləliyimdir 27 həftədəyəm məndə deyilibki uşaqin göbəkciyəsində 3 damar olmalidi 2 var özün norma doguş ede bilməzsən buu düzdürmü mənisə əməliyat olmaq istemezdim özüm normal dogsam uşaqda heç bir tehlukə olmazki

    Bu mesaj Hamilelik Ayları Android Uygulaması ile gönderilmiştir.

  3. Men ayin19mens olmusam iyulun …avtuqtunda 3_fonikullar parrlayib .ayin10_11dende test iki xett gosterir men bilmek isteyirem ki nece hfwtlik hamileyem???

    Bu mesaj Hamilelik Ayları Android Uygulaması ile gönderilmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir