web
analytics
Çarşamba , 17 Ocak 2018
Ana Sayfa / Doğum / Normal doğum yapanlara öneriler

Normal doğum yapanlara öneriler

Kadınların karasız kaldığı konulardan biride normal doğum mu sezaryen doğummudur? Bunun için size yardımcı olacak en önemli kişi doktorunuzdur. Ancak çok önemli bir sağlık problemi olmadıktan sonra normal doğum yapmanız sizin yararınıza olacaktır. Normal doğum ile sezaryen doğum arasında bazı ince farklılıklar vardır.

Sponsorlu Bağlantılar...

Normal doğum yapan kadınlar her hangi bir sorun söz konusu değilse hastaneden 24 saat içinde taburcu edilirler.Sezaryen doğum yapanlarda ise bu süre 48 saati bulabilir. Normal doğumda hemen eski hayatınıza dönebilirsiniz ancak sezaryen doğumda bu süre biraz daha uzun olabilir.

Normal doğum yaptıktan sonra taburcu olan annelerin lohusalık dönemi başlar. Evde kendisi için ve bebek için dikkat etmesi gereken bazı şeyler vardır. Normal doğum yapanların evde neler yapması gerektiğini sıralayacak olursak;

Doğum sırasında doğum kesisi yani epizyootomi uygulandıysa dikiş bölgesinin bakımını ihmal etmemeniz gerekmektedir.

Emzirmek hem anne hem bebek için çok önemlidir. En az 6 ay anne sütü ile mutlaka bebeğinizi besleyin.

Doktorunuzun yazdığı reçeteyi mutlaka uygulayın. Bebeğiniz için zararlı olacağını sakın düşünmeyin. Zaten doktorunuz sütünüzle bebeğe geçeceğini düşüneceğinden zararlı olacak hiç bir şeyi vermeyecektir.

Fırsat buldukça mutlaka dinlenin.

Normal doğum yapanlar çok kısa sürede iyileşecekleri ve normal hayatlarına hemen dönecekleri için spora erken başlayabilirsiniz. Bu da doğumdan önceki formunuza erkenden kavuşmanızı sağlayacaktır.

Doğumdan sonra başlayan kanamaya löşi denilmektedir. Yaklaşık olarak bir ay sürecek ve azalarak devem edecektir. Doğum sonrası olan bu kanama için kesinlikle tampon kullanmayın.

Doğumdan sonra oluşan göbeğin gitmesi için en iyi yol egzersi yapmaktır. Korse veya kremin hiç bir faydası olmayacaktır. Anne düzenli be sağlıklı beslenmelidir.

Doğum sonrası ruh halinizde bozukluk hissediyorsanız yani değersiz önemsiz gibi duygulara kapıldıysanız hemen doktora gitmeniz yararınıza olacaktır.

Taburcu olduktan sonra doktorunuzun belirlediği tarihlerde mutlaka kontrole gitmelisiniz.

Doğum sonrası korunma yolları ile ilgili doktorunuzdan bilgi alın.

Anne çok düzenli emziriyorsa adet kanaması 6 ay ile 1 yıl arası sürebilir. Düzenli emzirmeyen annelerde ise bu süre 2 ile 3 ay arasında değişiklik gösterir.

İlginizi Çekebilir

Kolay bir doğum için hamilelik yogası

Hamilelik boyunca bebek ve anne için esnek bir vücut çok önemlidir. Esnek vücut doğumu kolaylaştırır. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir