web
analytics
Çarşamba , 17 Ocak 2018
Ana Sayfa / Doğum / Normal doğum nasıl başlar?

Normal doğum nasıl başlar?

Hamileliğin son aylarında anne karnında sertlik hisseder ve ağrıları olur bunlar yalancı doğum sancılarıdır. Bu yalancı sancılar doğumun başladığını göstermez.

Sponsorlu Bağlantılar...

Doğumun başladığının belirtileri düzenli sancılar ve sıklıkla olan belirtilerdir. 5 ile 15 dakika arasında gelen düzenli sancılar doğumun başladığının işaretidir. Doğumun yaklaştığının başlıca habercileri sancı, su gelmesi ve kanamadır.

Bu belirtileri yaşarken karnınızı ellediğinizde taş gibi sert olduğunu fark edersiniz. Doğum sancılarına sırt ve bel ağrıları da eklenir. 3 saatte 1 gelen sancılar unutmayın ki doğum belirtisi değildir.

Doğum başladığında oluşan lekelenme ve kanama sizi korkutmasın. Bu rahim ağzının açılmaya başladığını işaret eder. Kanamanız az bile olsa mutlaka doktora gidin. Hamilelikte kanamanın ölçüsü çok önemli değildir. Ufakta bir kanama olsa doktora gitmeniz gerekmektedir.

Sancı veya kanama olmasa bile su gelmeye başladıysa mutlaka doktora gidin. Çünkü suyun gelmesi doğumun en büyük belirtilerindendir. Doğumunuza vakit varsa bile bazı durumlar da su gelebilir. Bu da erken doğum habercisi olabilir. Bu gibi durumlarda doktorunuza mutlaka gidin. Akıntı ile suyun gelmesi çoğu zaman karışabiliyor. Su fazla miktarda gelir bazen bacaklarınızdan akacak miktarda olabilir bazen de az miktarda gelebilir. Akıntı koyu ve yapışkan az miktardadır. Akıntı gelmeye başlaması doğumun başlamasının habercisi değildir. Su ile akıntıyı ayırt edemezseniz doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.

Bu belirtileri yaşamaya başladığınız takdirde hemen doktorunuza gidin. Doktorunuz kontrolden sonra durumu anlayacak. Eğer doğum başladıysa yatıracaktır bir sıkıntı yoksa sizi gönderecektir. Son zamanlarınızda doktorunuzla iletişim kurmaktan çekinmeyin.

İlginizi Çekebilir

Kolay bir doğum için hamilelik yogası

Hamilelik boyunca bebek ve anne için esnek bir vücut çok önemlidir. Esnek vücut doğumu kolaylaştırır. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir