web
analytics
Çarşamba , 17 Ocak 2018
Ana Sayfa / Doğum / Normal doğum nasıl başlar?
Belly of a pregnant woman with flower.

Normal doğum nasıl başlar?

Anne adayı doğumun yaklaştığını sancı, kanama, su gelmesiyle anlar. Son aylarda anne yalancı doğum sancıları yaşayabilir. Karnında sertlik ve ağrı olduğunu fark eder. Bunlar yalancı doğum sancılarıdır.

Sponsorlu Bağlantılar...

Doğumun başladığını gösteren sancılar sık sık ve şiddetli bir şekilde gelir. 10 ve 20 dakika aralıklarla ya da daha sık düzenli sancılar olduğunda gerçek doğum sancıları başlamış demektir. Doğum sancısının yanında bel ve sırt ağrıları da olur.

Gerçek doğum sancılarının yanında bazen lekelenme ve hafif kanama da olabilir. Bunlar rahim ağzının açılmaya başladığının belirtisidir. Kanama az bile olsa hemen doktora gitmenizde fayda var.

Su gelmesi doğumun başladığının en önemli belirtisidir. Kanama veya başka bir belirti yoksa bile sadece suyunuz gelmişse doktora gitmeniz gerekiyor. Doğuma daha zaman olsa bile bazen su gelmesi olabilir. Buda erken doğum habercisidir. Su gelmesi bazen bacaktan aşağı akacak kadar çok bazen daha az miktarda olabilir. Bu tamamen kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Unutmayın ki akıntı doğumun başladığının işareti değildir. Ancak akıntı mı su mu bunu ayırt etmeniz gerekiyor. Ayırt edemezseniz doktorunuza gidin.

Bu belirtiler var ise doğumun başladığından şüphe ediyorsanız eğer hemen doktorunuza muayene olun. Doktorunuz sizi yönlendirecektir. Doğum başlamış ise hastaneye yatışınız olacak veya doğum başlamamış ve her hangi bir sıkıntı yoksa doktorunuz eve yollayacaktır.

İlginizi Çekebilir

Kolay bir doğum için hamilelik yogası

Hamilelik boyunca bebek ve anne için esnek bir vücut çok önemlidir. Esnek vücut doğumu kolaylaştırır. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir