web
analytics
Çarşamba , 22 Kasım 2017
Ana Sayfa / Doğum / Kolay doğum için nefes egzersizleri nasıl olmalı

Kolay doğum için nefes egzersizleri nasıl olmalı

Doğum süresinde alıp verilen nefesin anneye ve bebeğe çok faydası olacaktır. Anne doğru nefes alma taktiğiyle ağrılara daya çok dayanabilecek bu sayede doğuma konsantre olabilecek bebeğe ise daha fazla oksijen sağlayacaktır. Uygulanan nefes teknikleri ve ıkınma teknikleri doğumu kolaylaştıracaktır. Nefes egzersizlerini doğumdan önce hamilelik boyunca yapmaya başlayabilirsiniz. Bu sayede nefesinizi kontrol etmeye alışmanız daha kolay olacaktır. Hamile eğitim sınıflarına başvurmanız bu teknikleri öğrenmenize fayda sağlayacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar...

İlk başta dikkat etmeniz gereken nefes alıp verme hızlı bir şekilde yapılmamalı. Burundan alınıp ağızdan verilmeli. Yapmanız gereken nefes egzersizlerini oturduğunuz yerde dik durarak veya yatarak yapabilirsiniz.

Göğüs solunumu

Burundan nefes alın göğsünüzü şişirmeye çalışın ve göğsünüzü yükseltin. Sonra yavaşça ağzınızdan nefesi verin. Dikkat etmeniz gereken nokta karın bölgenizi şişirmeyin. Herkesin normalde kullandığı solunum tipi olduğu için zorlanmayacaksınızdır.

Karın solunumu

Alıştırmalar yaparak kolayca öğrenebileceğiniz bir yöntem. Dik şekilde oturun ve burnunuzdan yavaşça nefes alın karnınızı şişirin. İlk başlarda zorlana bilirsiniz. Karnını yerine göğüs şişebilir. Egzersiz yaparak karnınızı şişirmeye çalışın. Karnınızın öne doğru şişmesini sağlayın.

dogumda-nefes-egzersizleri

Doğum evrelerinde farklı nefes alış teknikleri yapılır. Bunu birinci evre ve ikinci evre olarak ayırabiliriz. Birinci evre rahim ağzının tam açılmasından bebeğin çıkışına kadar olan bölümdür. İkinci evre ise rahim ağzının tam açıldığı bölüm bunun için ebe veya doktorunuz size bilgi verecektir.Bu evrede ıkınma tekniğine geçeceksiniz.

İlk evre: Aralıklarla sancılar gelecek ve 3 ile 10 dakika arasında sancıların boşluk olacaktır. Bu aralarda yavaş nefes alarak dinlenin. Sancı geldiğinde göğüs solunumu yapın. Birinci evrede karın solunumu yapmanıza gerek yok. Nefesinizi burunda alın ve ağızdan verin. Her sancı geldiğinde bu nefes alma yöntemini yapın. Bebeğinizin ve sizin oksijen alımını rahatlatacaktır.

İkinci evre: Rahim ağzı açıldıktan sonra karın solunumu yapmaya başlayabilirsiniz. Sancı geldiği anda karın solunumu için derin bir nefes alın ve doktorunuzun tarif ettiği şekilde ıkının. Ikınma şeklini nefesinizi tutarak “ıııııııııı…” şeklinde ses çıkartarak yapın ve bebeğinizi ileri doğru itin. Gücünüzü doğum yoluna doğru itecek şekilde verin. Ağrı geçene kadar ıkının. Karın solunumu çok daha rahat ıkınmanızı sağlayacaktır. Ağrılar geçtiğinde normal nefes alabilirsiniz. Doktorunuzun söylediklerine ve tariflerine kulak verin.

İlginizi Çekebilir

Normal doğum nasıl başlar?

Hamileliğin son aylarında anne karnında sertlik hisseder ve ağrıları olur bunlar yalancı doğum sancılarıdır. Bu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir